معروف ترین و بهترین موزه های استانبول

بهترین و معروف های استانبول | سفر دات کام
اشتراک گذاری:

اینکه کشور ترکیه وشهرهای معروف این کشور از نظر جاذبه های توریستی و گردشگری زبان زد تمام گردشگران دنیا است بی دلیل نیست.ترکیه وعلی الخصوص شهر تاریخی و زیبای استانبول دارای آثار باستانی بسیار کهن و جالب توجهی است که بیشتر این آثار در شرایط بسیار خاص و متفاوتی و در بهترین موزه های استانبول نگهداری میشود که برخی از این موزه ها خود از آثار تاریخی بسیار مهم استانبول به شمار میروند و سخنها برای گفتن دارند.

معرفی هتل سه ستاره بیرول استانبول

شهر تاریخی استانبول دارای بیش از ۴۰ موزه ی بسیار زیبا و چشم گیری است که به جرأت میتوان گفت از بهترین موزه های استانبول و حتی دنیا به شمار میروند.

 در این بخش ما به اسم چهل موزه از بهترین موزه های استانبول به صورت اجمالی اشاره می کنیم .

چهل موزه از بهترین موزه های استانبول| سفر دات کام

۱-موزه ی ایا صوفیا ۲_ کاخ توپکاپو ۳_قصر زیر زمینی ۴_مسجد سلطان احمد ۵_ روملی حضار ۶_ کلیسای کورا ۷_برج گالاتا ۸_ موزه ی کارخانه ی رحمی استانبول ۹_ موزه ی اسباب بازی ۱۰_ موزه ی صنایع هوایی استانبول۱۱_ کاخ باغچه دلمه ۱۲_ موزه ی فرش ۱۳_ موزه ی اورهان کمال ۱۴_ موزه ی هنرهای اسلامی کاخ ابراهیم پاشا ۱۵_ موزه ی پست استانبول ۱۶_ موزه ی آتا تورک ۱۷_ موزه ی سرامیک ۱۸_ موزه ی سنت ایرنه ۱۹_ موزه ی نظامی استانبول ۲۰_ موزه ی تایلد کیوسک ۲۱_ موزه ی هنرهای زیبا ۲۲_ موزه ی شهر استانبول ۲۳_ موزه ی کارتون و کاریکاتور ۲۴_ موزه ی ملی نقاشی ۲۵_ موزه ی مدرن استانبول۲۶_ کاخ بیلدیز ۲۷_ کاخ بیلربی ۲۸_ کاخ کوچوسکو ۲۹_ کاخ احلامور ۳۰_ موزه های باستان شناسی ۳۱_ موزه ی پرا ۳۲_ موزه ی ساکیب سابانجی ۳۳_ موزه ی هنرهای معاصر۳۴_ موزه ی یخ ۳۵_ موزه ی سد برک حانیم ۳۶_ موزه ی پاما کاریستوس ۳۷_ موزه ی معصومیت ۳۸_ موزه ی آدام میکیوویچ ۳۹_ موزه ی نیروی دریایی ۴۰_ موزه ی علم و فناوری .

بیشتر بخوانید : نکاتی که باید قبل از سفر به استانبول بدانیم

معروفترین موزه های استانبول :

موزه و مسجد ایا صوفیا :

موزه و مسجد ایا صوفیا-معروف ترین موزه های استانبول |سفر دات کام

ساختمان باعظمتِ موزه ی ایا صوفیا یکی از با شکوه ترین معماریهای مبهوت کننده ی جهان است که هر بیننده ای را به خود خیره میکند.این مسجد تاریخی و فوق العاده زیبا به علت اهمیت مذهبی و تاریخی و معماری بسیار زیبایش زبانزد تمام گردشگران دنیا است . ایا صوفیا به تاریخ ۵۳۷ به دستور امپراطوری بزرگ بیزانس به نام ” یوستینیانوس ” ساخته و به روی مردم بازگشایی شد؛از همان ابتدای به هدف کلیسا ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت .ولی بعد از مدتها یعنی زمانی که سلطان محمد (فاتح محمد ) پادشاه عثمانی شهر قسطنطنیه را فتح کرد؛ایا صوفیا هم به مانند دیگر کلیساها به صورت مسجد در اختیار عموم مسلمانان قرار گرفت ،اما بعدها یعنی در زمان حکومت ریاست جمهوری “آتا تورک “به دستور شخص او تغییرات کاربردی دراین مسجد انجام شد تا این مسجد بعد از تغییرات کاربردی به موزه ی ایا صوفیا تبدیل شد. از ویژگیها منحصر به فرد ایا صوفیا دارا بودن گنبدی حیرت انگیز است که با چهار مناره ی بسیار با ابهت احاطه شده است که این مسجد را به اشتهار جهانی رسانده است .لازم به ذکر است که مناره های ایا صوفیا در زمان امپراطوری شاهان عثمانی به این بنا اضافه شده اند و طرح مسجد را برای بنا تمام کرده اند .

کاخ توپکاپو:

کاخ توپکاپی |معروف تریم موزه در استانبول| سفر  دات کام

کاخ توپکاپو یا (توپ کاپی سرایی ) یکی از معروفترین موزه های استانبول و یکی از کاخهای با شکوه این شهر زیبا است و به جِد باید گفت که در سفر به استانبول حتما بایداز این کاخ زیبا بازدید کرد. کاخ توپکاپو به دستور سلطان محمد دوم بین سالهای ۱۴۶۶تا ۱۴۷۸بر روی شبه جزیره ی کوچک و بر روی تپه ای بنا شده است ؛کاخ توپکاپو از سمت شمال به گلدن هورن از جنوب به دریای مرمره ازشمال شرق با پل بسفراحاطه شده است ،و منظره ی زیبایی به بخش شرقی و آسیایی استانبول نیز دارد. قابل توجه است که بدانید موزه ی معروف توپکاپوی استانبول در بین قرنهای ۱۵و ۱۶ میلادی مرکز امپراطوری و سیاسی سلطنتی دولت عثمانی بزرگ بوده است.در این کاخ مراسمات شاهی و سلطنتی برگزار میشده است و هم اکنون به صورت موزه در بازدیدعموم گردشگران قرار گرفته است ویکی از معروفترین موزه های استانبول و از جاذبه های گردشگری ترکیه است در این موزه لوازم بسیار با ارزشی نگهداری می شود که برخی از آنها متعلق به شخص پیامبر اسلام است از جمله شمشیر و عبای این بزرگوار در این موزه نگهداری می شود. این کاخ زیبا یکی از معروفترین موزه های شهر استانبول است که ارزش این را دارد که در سفر به کشور ترکیه حتما از این موزه و کاخ دیدن کرد.

کلیسا کورا :

کلیسا کورا| بهترین موزه استانبول | سفر دات کام

اینکه کلیسا کورا یکی از معروفترین موزه های استانبول و ترکیه است شکی نیست ،چرا که این بنای بسیار قدیمی با دارا بودن موزائیک های رنگی و خارق العاده ای که از دوران باستان با طرحها و رنگهای بسیار زیبا به جا مانده ؛این کلیسا را بسیار حائز اهمیت میکند.

دیوارهای این موزه بدون حفاظ بوده و گردشگران میتوانند از نزدیک دیوارهای بسیار خارق العاده ی این کلیسای باستانی را مشاهده کرده و لذت ببرند.این کلیسا در قرن ۴ میلادی بنا شده و در قرون وسطایی و بیزانس به عنوان کلیسای مذهب ارتودوکسی کاربرد داشته است. اما بعد از فتح استانبول این کلیسا هم به مانند دیگر کلیساهای استانبول به مسجد تبدیل شده است. و بلاخره در سال ۱۹۴۸با تغییرکاربردی تبدیل به موزه شد و بعنوان یکی از معروفترین موزه های استانبول دارای اهمیت ویژه ای است چرا که موزه ی آثار هنری اسلامی و مسیحی است.

کاخ دولمه باغچه:

کاخ دولمه باغچه-بهترین موزه های استانبول|مجله سفر دات کام

به دستور سلطان عبدالحمید در اواسط قرن نوزدهم در نزدیکی بسفر ساخته و بنا شد که به نوعی جای کاخ توپکاپو را برای سلطان عبدالحمید گرفت .این کاخ بسیار باشکوه به سبک نئوباروت و با طراحی معمار ارشد دربار عثمانی ساخته شد.این کاخ با عظمت؛  285اتاق ۴۳ سرسرا و ۶ حمام ترکی را در خود جای داده است از زیباییهای این کاخ و یکی از معروفترین موزه های استانبول میتوان به سالن رقص این کاخ اشاره کرد که با چلچراغی از جنس کریستال و با وزنی قریب به ۴۰۰۰کیلو گرم این سالن زیبا رو مزیّن کرده است.

کاخ دلمه باغچه دارای یک اسکله ی ۶۰۰متری است که از دو طرف دو ورودی بسیار چشم گیر به محوطه ی حیاط کاخ دارد. این موزه ی زیبا تا قبل از پابرجایی حکومت جمهوری ترکیه محل اقامت سلاطین عثمانی بوده است .آتا تورک بعد از بازدید از استانبول در این کاخ زیبا اقامت گزید و حتی در این کاخ جان سپرد. هم اکنون این کاخ علاوه بر موزه برای دیدارها و میهمانی های سیاسی مورد استفاده قرار می گیرد.این کاخ دارای سه بخش و مجموعه ی مهم می باشد؛ از جمله موزه ی مجموعه های کاخ میتوان به موزه ی موسیقی ؛ موزه ی ساعت که با معیاری باروک ؛نئو کلاسیک و روکوکو طراحی و ساخته شده است اشاره کرد.

حتما بخوانید : مدت زمان سفر زمینی از تبریز به استانبول

موزه های هنرهای اسلامی و ترکی :

کاخ ابراهیم پاشا

کاخ ابراهیم پاشا| سفر دات کام-بهترین موزه های استانبول

کاخ ابراهیم پاشا که بعدها به نام موزه های هنرهای اسلامی وترکی نامگذاری شده است؛ به سال ۱۵۲۴ طراحی و بنا شد. این کاخ دارای مجموعه های جالب توجهی از جمله : نمونه کاشی ها ، قالیچه ها ،نمونه های خوشنویسی و خطاطی و تصاویر مردم نگارانه میباشد که هر یک بر اساس مجموعه و تاریخ مخصوص در بخش های جداگانه محافظت و در معرض دید گردشگران قرار می گیرد. در واقع این موزه کاخی است که متعلق به ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان کبیر است. این کاخ بعد از حکومت جمهوری ترکیه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و با کاربردی جدیدبه عنوان موزه های هنرهای اسلامی و ترکی استانبول در معرض دید عموم قرار گرفت.

موزه های رایگان شهر استانبول :

موزه ی مدرن استانبول :

موزه ی مدرن استانبول|بهترین موزه استانبول|مجله سفر دات کام

یکی از موزه های هنری شهر استانبول است که بازدید از این موزه برای تمام گردشگران علی الخصوص گردشگران هنری بسیار واجب است .جالب است بدانید که بازدید از این موزه در روزهای پنج شنبه رایگان است و گردشگران میتوانند یک روز تمام را برای بازدید از این موزه ی ارزشمند صرف کنند.

موزه ی نقاشی و مجسمه سازی ترکیه :

موزه ی نقاشی و مجسمه سازی ترکیه|موزه های استانبول-سفر دات کام

این موزه یکی از اولین موزه های هنری ترکیه است که به توسط آتا تورک ودر سال ۱۹۳۷ تاسیس شد .در این موزه آثاری مربوط به قرن ۱۹ و ۲۰ از جمله آثار بدری رحمی وعثمان حمدی بیگ را  میتوان مشاهده کرداین موزه بجز روزهای یک شنبه و دوشنبه همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶:۳۰ دقیقه به صورت رایگان مورد بازدید عموم قرار میگیرد.

موزه ی پرا استانبول :

موزه ی پرا استانبول | موزه های استانبول

این موزه در یک ساختمان خصوصی که متعلق به قرن نوزدهم است تاسیس و درمعرض دید عموم قرار گرفته است گردشگران میتوانند در این موزه شاهد نمایشگاههای معاصر ترکیه ؛نقاشیهای شرق شناسی ؛هنر آناتولی و کاشی ها وسرامیکهای مخصوص شهر کوتاهیا باشند. بازدید کنندگان میتواننداز ساعت ۱۸ تا ۲۲ به صورت رایگان از آثار این موزه بازدید به عمل بیاورند.

ورودی موزه های استانبول :

ایا صوفیا: هزینه ی ورودی برای بزگسالان ۴۰ لیر و برای کودکان زیر ۱۲ سال رایگان است.

کاخ و موزه ی توپکاپو: هزینه ی ورودی برای ورود به کاخ ۴۰ لیر؛ برای بازدیداز بخش حرم ۲۵ لیر و برای بازدید از ایا ایرنه ۲۰ لیر میباشد. این موزه تمام روزها هفته به استثنای روز سه شنبه باز است . ساعات بازدیداین موزه :

در فصل زمستان از ساعت ۹ الی ۱۶:۴۵ دقیقه و در بهار از ساعت ۹ الی ۱۸ است.

کاخ دلمه باغچه : هزینه ی ورودی برای بازدید از حرم ۲۰ لیر؛برای بازدید از بخش اداری ۳۰لیر و هزینه بازدید از هر دوقسمت ۴۰ لیر است. این موزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها در تمامی روزها باز است . ساعات بازدید از موزه:

در فصل زمستان از ساعت ۹ تا ۱۶

و در فصل گرما از ساعت ۹تا ۱۷

کلیسا کورا: هزینه ی ورود برای این کلیسا و موزه ۳۰ لیر برای هر نفر میباشد

ساعات دیدار از موزه :

در بهار از ساعت ۹ تا ۱۹ ود رزمستان از ساعت ۹ تا ۱۷ است .

موزه های هنرهای اسلامی و ترکی (کاخ ابراهیم پاشا) : هزینه ی ورودی برای هر نفر به این کاخ ۲۵ لیر است و به استثنای روزهای دوشنبه پذیرای گردشگران عزیز است. ساعات بازدید از موزه :

از ساعت ۹ تا ۱۶: ۳۰ دقیقه است.

فاصله تهران تا استانبول با هواپیما

آدرس موزه های استانبول:

ایا صوفیا : محله ی ایا صوفیا _ میدان سلطان احمد

کاخ توپکاپو: نزدیک میدان سلطان احمد_ پارک گولهان

کلیسا کورا : فاتح _ کوچه ی کاریا کامی شماره ی ۲۶ محله ی ایوانسرای

کاخ دلمه باغچه : بشیکتاش_ خیابان دلمه باغچه

کاخ ابراهیم پاشا: فاتح _ کاخ ابراهیم پاشا.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *