کنسلی بلیط هواپیما ماهان،آسمان ،ایران ایر و…

کنسلی بلیط هواپیما| مجله سفر دات کانمم
اشتراک گذاری:

کنسلی بلیط هواپیما

گاهی کنسلی بلیط هواپیما از طرف خودتان نیست و همه‌چیز برای انجام تصمیمی که گرفته اید مساعد نیست. ممکن است پس از برنامه ریزی های فراوان برای یک سفر و حتی بعد تهیه بلیط، یک اتفاق غیرمنتظره شمارا مجبور به کنسلی بلیط هواپیما کند. گاهی ممکن است بدون هیچ اراده ای از سمت شما پروازتان کنسل شود. در هر دو حالت قبل از اقدام برای کنسلی بلیط هواپیما باید شرایط آن را بدانید. ما در ادامه قوانین کنسلی بلیط هواپیما و مقدار جریمه کنسلی بلیط هواپیما را در اختیارتان قرار می-دهیم.

چگونگی کنسلی بلیط هواپیما؛ سیستمی یا چارتری

قبل از راهنمایی شما برای کنسلی بلیط هواپیما باید بدانیم بلیط شما از نوع سیستمی است یا چارتری؛ زیرا بر هرکدام در روند بلیط کنسلی هواپیما شرایط خاصی حاکم است و قوانین بلیط هواپیما سیستمی یا چارتری نیز متفاوت است.
اگر نوع بلیط شما سیستمی است کار راحت است. فقط کافی ست در سایتی که رزرو بلیط را انجام داده اید وارد حساب کاربری تان شوید و گزینه لغو را انتخاب کنید. میزان جریمه کنسلی بلیط هواپیما و نحوه پرداخت مابقی پول شما در ادامه به شما اطلاع-رسانی می شود. ممکن است بدون ایجاد حساب کاربری اقدام به رزرو و خرید بلیط کرده باشید و یا امکان ورود به سایت را نداشته باشید، در این حالت با بخش پشتیبانی سیستم

آنلاین خرید بلیطتان و یا آژانس مسافرتی تماس بگیرید.
اما اگر بلیطتان از نوع چارتری است کار کمی دشوار است و حتی ممکن است هیچ مبلغی به شما مسترد نشود. بلیط کنسلی هواپیما از نوع چارتری تنها از طریق چارترکننده لغو می شود. با توجه به اینکه در هر شرکت چارترکننده قوانین کنسلی بلیط هواپیما با شرکت دیگر متفاوت است، نمی توان دقیقاً مقدار جریمه کنسلی بلیط هواپیما و مبلغ قابل‌استرداد را به شما اعلام کرد. در هر دو حالت بهترین کار تماس با کارشناسان آژانس و یا بخش پشتیبانی سایت رزرو آنلاینی که بلیطتان ازآنجا تهیه‌شده است.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید بلیط هواپیما ارزان

کنسلی بلیط هواپیما بدون جریمه

کنسلی بلیط هواپیما | سفر دات کام

فرض کنید با برنامه ریزی بسیار بلیط هواپیما تهران مشهد را خریداری کرده اید. اما زمانی که در هواپیما نشسته اید مهماندار اعلام می کند که به علت شرایط جوی نامساعد امکان پرواز وجود ندارد. این بلیط کنسلی هواپیما از طرف شما نیست پس مشمول پرداخت خسارت نخواهید بود. در این حالت ایرلاین بدون دریافت هیچ گونه هزینه ای پرواز جایگزینی را به شما معرفی می کند. اما ممکن است این اتفاق شمارا کاملاً از سفرتان منصرف کرده باشد، در این شرایط ایرلاین موظف است تمام پول بلیط را بدون جریمه برگرداند. اگر برنامه پرواز بیشتر از ۲ ساعت جلو افتاده باشد و یا بیشتر از نیم ساعت تأخیر داشته باشد هم می توانید اقدام به بلیط کنسلی هواپیما کنید و کل پولتان را پس بگیرید.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما

rules of cancel airplane | safar.com

علاوه بر سیستمی یا چارتری بودن بلیط هواپیما، دو عامل زمان اعلام کنسلی و کلاس پروازی نیز بر تعیین میزان خسارت در بلیط کنسلی هواپیما تأثیر می گذارد. در شرکت هواپیمایی قوانین و شرایط کنسلی بلیط هواپیما متفاوت است. و شیوه خاص خود را دارد. در اینجا قوانین کنسلی بلیط هواپیما و نحوه محاسبه جریمه کنسلی بلیط هواپیما را در چند شرکت هوایی داخلی بررسی می کنیم.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در شرکت ایران ایر

کلاس های پرواز در شرکت ایران ایر به ترتیب V Y C J، M Q O و L N است. میزان جریمه کنسلی بلیط در هریک از این کلاس-های پروازی متفاوت است. در کلاس V Y C J اگر تا ساعت ۱۲ یک روز قبل از پرواز اقدام به بلیط کنسلی هواپیما نمایید ۲۰ درصد و از ۳ ساعت تا نیم ساعت قبل از پرواز ۴۰ درصد خسارت از کل مبلغ پرداختی کسر می شود. در بلیط هایی با شناسه پرواز -M Q O درصد خسارت در زمان های بیان‌شده به ترتیب ۳۰ و ۶۰ است و در کلاس پروازی L N کل مبلغ به عنوان جریمه برای کنسلی بلیط هواپیما در نظر گرفته می شود. و شما هیچ پولی دریافت نخواهید کرد.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در شرکت ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان برای بلیط های با کلاس پروازی S X T V Q P R Y B تا ساعت ۱۲ یک روز قبل از پرواز ۱۰ درصد، تا ۳ ساعت قبل از پرواز ۳۰ درصد و تا ۳۰ دقیقه قبل از پرواز و بعدازآن ۵۰ درصد جریمه در نظر گرفته است. در کلاس L این درصدها به ترتیب ۱۵، ۴۰ و ۵۰ است. در کلاس I نیز به ترتیب ۲۰، ۴۰ و ۵۰ می باشد. در کلاس N این درصدها ۲۰، ۵۰ و ۷۰ است. در کلاس پروازی C درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما، در زمان های مشخص‌شده، ۳۰، ۴۰ و ۷۰ و در کلاس U W بین ۹۰ تا ۹۵ درصد می باشد.
به طور مثال فرض کنید شما بلیط هواپیما تهران کیش با کلاس پروازی N از شرکت هواپیمایی ماهان به مبلغ ۶۸۲۳۰۰ تومان برای مسافرتتان تهیه‌کرده‌اید. اگر نیم ساعت قبل از پرواز مجبور به کنسلی بلیط هواپیما تهران کیش شوید، تنها ۲۰۴۶۹۰ تومان به شما مسترد خواهد شد.


به طور مثال فرض کنید شما بلیط هواپیما تهران کیش با کلاس پروازی N از شرکت هواپیمایی ماهان به مبلغ ۶۸۲۳۰۰ تومان برای مسافرتتان تهیه‌کرده‌اید. اگر نیم ساعت قبل از پرواز مجبور به کنسلی بلیط هواپیما تهران کیش شوید، تنها ۲۰۴۶۹۰ تومان به شما مسترد خواهد شد.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در شرکت آسمان

طبق قوانین کنسلی بلیط هواپیما در این ایرلاین برای بلیط کنسلی هواپیما تا نیم ساعت قبل از پرواز و از نیم ساعت قبل از پرواز به بعد در چهار کلاس پروازی جریمه های متفاوتی در نظر گرفته‌شده است. در کلاس پروازی U W R X V M Q N Y S O تا نیم ساعت قبل از پرواز ۲۰ درصد و از نیم ساعت به بعد ۴۰ درصد، در شناسه پروازی D I Z A به ترتیب ۱۵ و ۳۰ درصد، در کلاس L H K 30 و ۶۰ و در کلاس پروازی B 100 درصد کل مبلغ بلیط به عنوان جریمه کنسلی بلیط هواپیما توسط ایرلاین اخذ می¬شود.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در شرکت قشم ایر

بر اساس شرایط کنسلی بلیط هواپیما در شرکت هواپیمایی قشم ایر جریمه کنسلی در کلاس پروازی N R K در هرزمانی ۱۰۰ درصد است؛ اما در کلاس های پروازی به غیراز N R K تا ۱۲ ظهر ۳ روز قبل از پرواز ۵ درصد، تا ۱۲ ظهر ۲ روز قبل از پرواز ۱۰ درصد، تا ۳ ساعت قبل از پرواز ۳۰ درصد و تا نیم ساعت قبل از پرواز ۵۰ درصد از کل مبلغ بلیط جریمه کنسلی بلیط هواپیما است.

جریمه کنسلی بلیط هواپیما در شرکت کاسپین

در شرکت کاسپین قوانین کنسلی بلیط هواپیما و میزان خسارت در ۳ کلاس پروازی و دو زمان اعلام کنسلی متفاوت بیان‌شده است. در کلاس J Z Q W N X S H P تا ساعت ۱۲ ظهر یک روز قبل از پرواز ۳۰ درصد جریمه و از ۳ ساعت قبل از پرواز به بعد ۵۰ درصد می باشد. در کلاس K در زمان های گفته‌شده به ترتیب ۵۰ و ۸۰ درصد از کل مبلغ بلیط و در شناسه پروازی L V I هیچ مبلغی به شما مسترد نخواهد شد.
در اینجا شما با شرایط و قوانین کنسلی بلیط هواپیما در چند شرکت هوایی مهم داخلی آشنا شدید؛ اما اگر سؤال یا موردی هنوز برای شما روشن نیست می توانید در بخش نظرات همین پست در سایت سفر دات کام از ما بپرسید.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *