کشورهایی که با شیوع کرونا اجازه ورود مسافران ایرانی را نمی دهند

کشورهایی که با شیوع کرونا اجازه ورود مسافران ایرانی را نمی دهند|سفر دات کام
اشتراک گذاری:

پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، کشورهای مختلف برنامه های گوناگونی برای جلوگیری از گسترش این بیماری در کشور خود تدوین و اجرا نمودند. برخی کشورها با ممانعت از ورود مسافران از طریق بستن مرزهای زمینی و هوایی و برخی با قرنطینه کردن مسافران بعد از ورود به مرزهای کشورشان از ورود بیماری جلوگیری کردند. بنایبراین بعضی از کشورها با شیوع کرونا اجازه ورود به مسافران ایرانی را نمی دهند. اگر تمایل دارید بدانید این کشورها کدامند؟ به شما پیشنهاد می گردد با این مقاله از مجله گردشگری سفر دات کام همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص این کشورها برای شما بیان گردد.

چه کشورهایی از پذیرش مسافران ایرانی امتناع کرده اند؟

با توجه به گسترش ویروس کرونا در شهرهای مختلف ایران، برخی کشورهای همسایه مرزهای هوایی و زمینی خود را به روی مسافران ایرانی بسته اند و در تردد آن ها محدودیت ایجاد کرده اند. همچنین برخی از کشورهایی که ایرانیان به آن جا سفر می کرده اند نیز، در پذیرش خود محدودیت هایی اعمال نموده اند. لذا در این شرایط به مسافران توصیه می شود از سفرهای غیر ضروری خودداری نمایند.

کشورهای ترکیه، عراق، کویت، گرجستان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، عمان، روسیه (مسکو)، لبنان، آذربایجان از جمله کشورهایی هستند که در پذیرش مسافران ایرانی محدودیت اعمال کرده اند.

نگاهی اجمالی به وضعیت مرزهای زمینی و هوایی ایران با سایر کشورها

چه کشورهایی به مسافران ایرانی اجازه ورود نمی دهند؟

کشور آمریکا: کشور آمریکا اعلام کرده است که محدودیت ورود به مرزهای آمریکا برای ایرانیانی که ۱۴ روز قبل ایران را ترک کرده اند پا برجاست.

کشورهای آلمان، انگلیس و هلند: پس از شیوع ویروس کرونا در ایران سه کشور آلمان، انگلیس و هلند به صورت مشروط و با در اختیار داشتن فرم سلامت به مسافران ایرانی اجازه ورود به کشورشان را اعطا می نمایند. این فرم ها توسط پرسنل شرکت هواپیمایی هما در زمان پذیرش مسافران تکمیل و در اختیار آن ها قرار داده می شود.

شایان ذکر است که مسافران ایرانی به مقصد بیروت و باکو نیز بایستی فرم سلامت در اختیار داشته باشند. گرچه در این روزها از پذیرش مسافران عادی و ترانزیت ایرانی پرهیز می کنند.

کشور استرالیا: این کشور از تاریخ ۱۱ اسفند ورود مسافران غیر استرالیایی که از ایران آمده باشند را به مرز کشور خود به مدت دو هفته پس از خروج از ایران ممنوع کرده است و پس از آن می تواند به این کشور وارد شوند.

کشور نیوزیلند: نیوزیلند نیز از تاریخ ۹ اسفند به علت گسترش کرونا ویروس در ایران از ورود ایرانیانی که دو هفته قبل از ایران خارج شده اند را، ممنوع اعلام کرد و شرط ورود افراد ایرانی به کشور نیوزیلند را قرنطینه ۱۴ روزه اعلام نمود. این ممنوعیت ها قبل از ایران برای کشور چین نیز اعمال شده است.

کشور هند: هند نیز تمام پروازهای خود به ایران را از تاریخ ۷ اسفند به حالت تعلیق درآورده و حتی به درخواست های پرواز (در تاریخ های ۹، ۱۲ و ۱۵ اسفند) ایران برای انتقال مسافران هندی از ایران و بازگرداندن ایرانیان مقیم هند به ایران نیز پاسخی نداده است.

کشور ترکیه: ترکیه نیز تمام مرزهای هوایی، زمینی (ترانزیتی و راه آهن) خود را از تاریخ ۷ اسفند مسدود کرده است. ایران بزرگترین مرز را با وان ترکیه دارد که هم اکنون بسته می باشد. البته در ادامه تصمیم گیری های کشور ترکیه به چند ایرلاین ایرانی مانند هما، قشم ایر و ماهان اجازه پروازهای محدودی ارائه نمود تا بتوانند ایرانی های مسافر در ترکیه به ایران را بازگردانند. قابل ذکر است که این پروازها بایستی بدون مسافر ایرانی به ترکیه انجام گیرد.

کشور عراق: کشور عراق از تاریخ ۲ اسفند از پذیرش زائران ایرانی پرهیز کرده است. عراق اولین کشوری بود که محدودیت مرزهای هوایی و پرواز ها را به مدت سه روز آغاز و هم اکنون تا اطلاع ثانوی تمدید نموده است. همچنین این کشور مرزهای زمینی خود را نیز به روی ایران بسته است. طی تصمیمات اتخاذ شده مرزهای زمینی عراق در مرز مهران و مرز زرباطیه عراق به مدت ۱۴ روز از تاریخ ۹ اسفند مسدود می باشد.

کشورهای پاکستان و افغانستان: پس از گسترش ویروس کرونا همسایگان شرقی ایران یعنی پاکستان و افغانستان نیز مرزهای زمینی و هوایی خود را بر روی ایران بستند و هر گونه مراوده تجاری و مسافرتی را مشروط بر اجرای دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت اعلام نمودند و از تاریخ ۶ اسفند مرز افغانستان با ایران با رعایت موازین بهداشتی بازگشایی گردید.

جمهوری آذربایجان: این کشور نیز مرزهای زمینی و هوایی خود را با ایران تا اطلاع ثانوی مسدود نموده است و اتباع آذربایجانی صرفاً می توانند با پرواز از تهران به باکو سفر کنند و مسافران ایرانی نیز با پرواز باکو – تهران به ایران بازگردانده می شوند.

کشورهای ترکمنستان و ارمنستان: همسایه های شمالی ایران، ارمنستان و ترکمنستان نیز از ۴ اسفند مرزهای هوایی و زمینی خود را مسدود کردند و در مرز زمینی خود صرفاً به کامیون هایی که به ایران سفر می کنند، اجازه عبور می دهد. مرزهای هوایی ارمنستان به مدت دو هفته مسدود می باشد.

کشور گرجستان: پس از رای زنی های سفیر ایران در گرجستان مقرر گردید ایرانیان فقط با پرواز مستقیم از مرزهای هوایی وارد گرجستان نشوند و ورود آن ها از طرق دیگر محدودیتی ندارد و افرادی که به گرجستان سفر کرده اند، می توانند با پروازهای موردی به ایران بازگردند.

کشور کویت: تمام ارتباطات هوایی ایران با این کشور قطع گردیده است. این کشور حتی به شهروندان خود که به ایران سفر داشته اند نیز اجازه ورود نمی دهد و بایستی در کشور سومی نظیر دبی مدتی مشخص در قرنطینه باشند و سپس به کویت وارد شوند. این کشور حتی مرزهای آبی و بنادر خود را به روی ایران مسدود کرده است.

 کشورهای قطر و اردن: این دو کشور نیز مرزهای هوایی خود را برای ایران مسدود کرده اند. قطر اعلام کرده در صورتی مسافران ایرانی می توانند به کشورشان وارد شوند که مدت زمان لازم را در قرنطینه سپری کنند. این قوانین توسط این کشورها برای چین و کره جنوبی نیز اعمال شده است.

کشورهای عمان، تاجیکستان و قزاقستان: مرزهای هوایی کشورهای عمان، تاجیکستان و قزاقستان به ترتیب از تاریخ های ۵، ۶، ۱۱ اسفند برای ایران بسته شده است و تا بهبود وضعیت ایران مرزها گشوده نخواهند شد.

 کشورهای امارات متحده عربی: تمام پروازهای آن به جز تهران تا تاریخ ۶ اسفند مسدود شد. پس از این تاریخ تمامی پروازهای آن لغو گردید. البته تلاش هایی برای باز شدن برخی از مرزهای هوایی با این کشور در حال انجام است.

کشور لبنان: کشور لبنان از تاریخ ۸ اسفند طی تصویب مصوبه ای اعلام کرد ارتباط لبنان با تمامی کشورهای درگیر کرونا از جمله ایران از تمام مرزهای هوایی، زمین، دریایی متوقف می شود و تا اطلاع ثانوی این مصوبه واجد اعتبار است. این قانون صرفاً برای شهروندان و اتباع خارجی ساکن لبنان قابل اغماض است و پروازها برای جابجایی آن ها بلامانع است.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *