کریسمس: تاریخچه، آیین و رسوم و معنی سنبل‌های بابا نوئل و کاج

جشن کریسمس
اشتراک گذاری:

یکی از اعیاد بزرگ و مذهبی مردم مسیحی دنیا کریسمس است. مردم برای پیشواز این عید، کوچه‌ها و خیابان‌ها را چراغانی و به تزیین درختان می‌پردازند. این عید بزرگ، بین مسیحیان سراسر دنیا بسیار حائز اهمیت است. آداب برگزاری این عید مانند عید نوروز ایرانیان، دارای رسم و رسوم‌های خاص می‌باشد.

با نزدیک شدن به ایام کریسمس، در این مقاله می‌خواهیم خلاصه‌ای از پیدایش آن و آداب برگزاری این عید را با شما همراهان عزیز سفر دات کام به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

کریسمس چیست؟

در قرن چهارم پس از میلاد مسیح، کلیساها روز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) را به ‌عنوان عید اعلام کردند که به کریسمس معروف گردید. مسیحیان معتقدند، حضرت عیسی (ع) پسر خدا است. به همین علت، هرسال به مناسبت ولادت حضرت عیسی، جشنی در بین مسیحیان برپا می‌شود. همانطور که می‌دانید، حضرت مسیح، هسته‌ی اصلی دین مسیحیت می‌باشد. این جشن، همه ساله در بین کشورهایی که دین رسمی آنها مسیحیت است؛ بسیار گسترده برگزار می‌شود. این عید بزرگ، مانند نوروز باستانی ایرانیان، یک روز نمی‌باشد؛ و ۱۲ روز انجام می‌شود. تاریخ شروع این عید، روز ۲۵ ماه دسامبر میلادی مصادف با ۴ دی ماه خورشیدی می‌باشد.

از قرن بیستم میلادی تاکنون، کریسمس دیگر تنها یک جشن مذهبی به شمار نمی‌آید؛ زیرا بسیاری از پیروان ادیان دیگر، که در کشورهای مسیحی زندگی ‌می‌کنند؛ کریسمس را با هم‌وطنانشان جشن می‌گیرند. همین امر باعث شده‌است، این جشن بین‌المللی شود.

کریسمس ایو یا شب کریسمس

شب قبل از فرارسیدن کریسمس، یعنی شب ۲۴ام ماه دسامبر را کریسمس ایو“Christmas Eve”  می‌نامند. با غروب کردن خورشید و به صدا در آمدن ناقوس کلیساها، کریسمس ایو آغاز می‌شود.

آداب برگزاری مراسمی که در کریسمس ایو انجام می‌شود، در بین پیروان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها متفاوت است. ولیکن یکی از مهمترین رسوم این شب، تهیه‌ شام مخصوص و دور هم جمع شدن اعضای خانواده می‌باشد. بوقلمون یکی از غذاهای بسیار محبوب این شب می‌باشد که گاها بصورت درسته نیز پخته می‌شود. پس از چیدمان میز غذای کریسمس ایو، همه‌ اعضای خانواده دور هم جمع شده و بعد از شکرگذاری به خوردن غذا مشغول می‌شوند.

 

بابا نوئل

بابانوئل، نمادی از یک پیرمرد با ریش سفید و لباسی قرمز رنگ است. افراد با دیدن بابانوئل خوشحال و شاد می‌شوند. کودکان بابانوئل را بیشتر دوست دارند؛ زیرا یکی از کارهای او، آوردن هدیه برای آنها می‌باشد. در گذشته، بابانوئل را پیرمردی مهربان که با سورتمه از آسمان به زمین می‌آمد و در کیسه خود برای کودکان کنار درخت کریسمس هدیه می‌گذاشت، تعبیر می‌کردند. هنوز هم، افرادی با پوشیدن لباس بابا نوئل، با کیسه‌ای پر از کادو در جشن‌های کریسمس حضور پیدا می‌کنند و به سوژه‌ای برای عکاسی هم تبدیل می‌شوند. امروزه یکی از اعضای خانواده، با پوشیدن لباس مخصوص بابانوئل، کادوها را بین اعضا پخش می‌کند.

سمبل‌های کریسمس

هماهن‌طور که ما ایرانیان، در جشن نوروز از سمبل‌های خاصی مثل سفره هفت سین استفاده می‌کنیم و هر یک از اجزای این سفره، پیام خاصی را به همراه دارد؛ در جشن‌ کریسمس نیز، اشیا و سمبل‌های خاصی بکار می‌رود. در ادامه این سمبل‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

فرشته

مجسمه‌های فرشته که نماد پیام‌رسان را دارند؛ خبر به دنیا آمدن حضرت مسیح را می‌دهند.

زنگوله

سمبل بعدی، زنگوله‌ می‌باشد. زنگوله‌ها نماد ناقوس کلیساها هستند. در قدیم، هر یکشنبه در سراسر دنیا، ناقوس کلیساها به صدا در می‌آمدند.. اما امروزه برای خبر دادن یک واقعه مهم، عید و یا پیوند ازدواج زن و مرد به صدا در می‌آیند. به همین منظور زنگوله‌ها نماد خبر خوشی می‌باشند.

زنگوله کریسمس

آب نبات

آب نبات‌ها یکی دیگر از سمبل‌های کریسمس می‌باشند؛ که نقش پررنگی در کریسمس دارد. مردم به دلیل شادی تولد حضرت مسیح آب‌نبات پخش می‌کنند.

آبنبات کریسمس

درخت کریسمس

یکی از مهمترین نمادهای کریسمس، درخت آن است. درخت کریسمس بسیار سرسبز و پر از تزئینات زیباست. درخصوص این سمبل و بودنش در این روز، نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. که چند مورد از آن را تقدیمتون می‌کنیم.

درخت کریسمس

نظریه اول

دلیل وجود درخت کریسمس به زمان Saint Boniface  از قدیسیان مسیحی بازمی‌گردد. براساس این داستان، روزی قدیس به شهری کوچک می‌رود؛ در آنجا متوجه می‌شود که مردم آن شهر، درخت بلوطی را به عنوان خدایشان می‌پرستند. آنها معتقد بودند که خدا در آن درخت است. قدیس می‌دانست که اگر بخواهد به آن مردم بگوید که خدای آنها دروغین است باید با همه‌ آنها بجنگد. بنابراین تصمیم گرفت برای نشان دادن خدای دروغین، درخت را قطع کند. مردم وقتی داخل درخت ببینند خدایی وجود ندارد، پی به واقعیت آن می‌برند. بعد از قطع شدن درخت، مردم با چشمان خود دیدند که درخت بلوط قطع و خرد شد؛ و هیچ اتفاق بد و ناگواری هم رخ نداد. قدیس داستان، برای احترام به مردم آن اهالی و زنده نگه‌داشتن این روایت، درخت را نماد دین مسیحیت قرار داد.

نظریه دوم

 در این داستان، درخت کریسمس را مرتبط با نمایشی می‌دانند؛ که در آلمان برگزار می‌شد. این نمایش که به بهشت معروف است، داستان خوردن سیب توسط آدم و بیرون رانده شدن او از بهشت را به نمایش می‌گذاشت. از آنجاییکه ماجرای سیب خوردن آدم در دین مسیحیت اهمیت بسیاری دارد؛ در این نمایش، درختان با سیب تزئین شده‌بودند.  پس از آن، مسیحیان درختانی را با سیب تزئین کردند و آن را نماد کریسمس دانستند.

داستان سوم

 چگونگی به وجود آمدن درخت کریسمس در این داستان، به مارتین لوتر برمی‌گردد. مارتین لوتر یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های دین مسیحیت است. همچنین وی نقش مهمی در نهضت پروتستان دارد. در این داستان، روزی مارتین لوتر صحنه‌ بسیار زیبایی از تلاقی بارش برف و نور خورشید را در نزدیکی خانه‌ خود دید. درختان پوشیده در برف که در زیر نور خورشید می‌درخشیدند، او را به وجد آورد. بعد از دیدن این صحنه، او مجددا تلاش کرد که صحنه‌ای شبیه به آن را خلق کند؛ بنابراین درختانی را در آن مکان قرار داد و آن‌ها را تزئین کرد تا درخششی زیبا به محیط ببخشند.

نماد کبوتر

سالهاست که از کبوتران سفید رنگ، به عنوان نماد صلح استفاده می‌کنند. این کبوتران، در کریسمس نیز به چشم می‌خورند. مسیحیان معتقدند که، حضرت مسیح آمد تا صلح و دوستی را میان انسان‌ها و خداوند برقرار کند.

کبوتر کریسمس

هدیه

هدیه دادن و هدیه گرفتن، یکی از مهم‌ترین رسومات کریسمس است. که اعضای خانواده برای یکدیگر هدیه تهیه می‌کنند و در زیر درخت قرار می‌دهند. آنها به این مناسبت از یکدیگر تقدیر می‌کنند.

هدیه کریسمس

خاس

خاس، گیاهی است که میوه‌های ریز قرمز رنگی دارد. مسیحیان این گیاه را مقدس می‌دانند. آنها، هر یک از قسمت‌های این گیاه را نماد موضوع خاصی می‌دانند. مثلا: برگ‌های تیز گیاه، یادآور تاج حضرت عیسی (ع) و میوه‌های کوچک قرمز رنگش سمبل قطره‌های خون می‌باشد. ولیکن در کل، گیاه خاس برای مسیحیان، نماد ثروت می‌باشد.

خاس کریسمس

بنت قونسول

بنت قونسول، از دیگر گیاهانی است که نماد کریسمس می‌باشد. این گیاه در برابر سرما مقاومت بالایی دارد. این گیاه، به دلیل رنگ قرمز و سبزش، نماد کریسمس به شمار می‌آید.

بنت قومسل کریسمس

نور

در کتاب مقدس مسیحیان آمده که خداوند پرتلالو و درخشان است. نور جزوی جدا نشدنی از دین مسیحیت و خداوند است. همچنین، لقب حضرت مسیح “نور جهان” است. به همین دلیل، وجود چراغانی‌های فراوان در کریسمس یکی از کارهای مسیحیان در این ایام می‌باشد.

نور در کریسمس

میسلتو

میسلتو “Mistletoe” نام گیاهی است که در کریسمس به چشم می‌خورد. این گیاه بسیار مقاوم است و در زمستان و طی تعطیلات کریسمس، سالم می‌ماند.

میسلتو

سایر نمادهای کریسمس

در طی سال‌های اخیر، نمادهای دیگری به جشن کریسمس اضافه شد. این نمادها مثل سمبل‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، ریشه در قدیم ندارد. مانند:

  • دانه‌های برف: نماد پایان زمستان و آغاز بهار
  • ستاره: نماد رخ دادن معجزه
  • سه مرد عاقل: نماد پیشگویان آمدن حضرت عیسی مسیح (ع)
  • حلقه‌ی گل: نماد گردش زمین به دور خورشید
  • چوپان: نماد مردم گذشته

رنگ ها در کریسمس

سه رنگ اصلی کریسمس، سبز، قرمز و سفید می‌باشد. سال‌های اخیر رنگ طلایی نیز به آنها اضافه شده‌است. رنگ سبز نماد شکوفایی و سرسبزی گیاهان، رنگ قرمز نماد خون، مرگ و زندگی و رنگ سفید نماد پاکی و برف می‌باشد. رنگ طلایی نیز اخیرا به دلیل درخشش و جنبه تزئینی به آن اضافه شده‌است.

ما در این مقاله، سعی کردیم که خیلی خلاصه از کریسمس و آداب آن برای شما صحبت کنیم. روایت‌ها در خصوص این عید بسیار زیاد است؛ که ما به چکیده‌ای از آن که بیشتر در بین مردم رواج دارد بسنده کردیم. این عید بزرگ را به همراهان عزیز مسیحی سفردات کام تبریک عرض نموده و آرزومندیم سال جدید برایشان سرشار از سلامتی و اتفاق‌های خوب باشد.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *