نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر

نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر| سفر دات کام
اشتراک گذاری:

سلامتی بزرگترین نعمت خداوند محسوب می شود. این روزها در سفر و گردشگری سلامتی حرف اول و آخر را می‌زند. از طرفی نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر وجود دارد که باید با آن ها آشنا شد. اینکه بدانیم به کجا برویم و از کجا غذا تهیه کنیم.

. یا آنکه در سفر کدام خوراکی ها را بیشتر مصرف نماییم و کدام دسته از خوردنی را به طور کلی حذف کنیم، همه از نکات حائز اهمیتی هستند که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.
.

. یا آنکه در سفر کدام خوراکی ها را بیشتر مصرف نماییم و کدام دسته از خوردنی را به طور کلی حذف کنیم، همه از نکات حائز اهمیتی هستند که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.
.

در سفر، میوه همراه ببرید.

در سفر و گردشگری عده‌ای ترجیح می‌دهند وقتشان را با خوردن تنقلاتی از قبیل چیپس و پفک پر کنند. اما توصیه ما همراه داشتن میوه در حین مسافرت است. شاید هیچ‌چیز به‌اندازه سیب و پرتقال در سفر حال شمارا جا نیاورد. موز و نارنگی هم میوه‌های خوبی برای مسافرت محسوب می‌شوند

فقط سعی کنید میوه‌هایی نظیر خیار را باپوست میل نکنید و اگر علاقه‌مندید که در سفر کاهو میل کنید، حتماً حتماً آن را با آب آشامیدنی به‌خوبی بشویید. این‌ها همگی نکات حائز اهمیتی هستند که در مسافرت باید به آن‌ها دقت نمود.

ضمناً خوردن میوه علاوه بر نشاط روحی موجب می‌شود که ازنظر جسمانی نیز شرایط مطلوب‌تری را در سفر داشته باشید. پس در سفر با خود میوه همراه ببرید.

بیشتر بخوانید : وسایل مورد نیاز برای سفر

همراه داشتن داروهای مهم

دارو های مهم در سفر| مجله سفر دات کام

در سفر داروهایی هستند که باید آن‌ها را همراه خود داشت. داروهایی نظیر استامینوفن، قرص سرماخوردگی و آسپیرین و کمک‌های اولیه‌ای نظیر چسب زخم، بتا دین و یا حتی گاز استریل، این‌ها همگی مواردی هستند که در هنگام نیاز به داد مسافر خواهند رسید.

. اگر فکر می‌کنید که بیماری در سفر سراغ شما نمی‌آید سخت در اشتباه هستید. ضمناً اگر بیماری ناگهان به سراغتان آمد و نیازمند دوا و دکتر شدید خواهید فهمید که دفترچه بیمه هم چقدر در سفر ارزشمند است.

. به‌هرحال برای چند قرص و دوای ساده در بین وسایلتان جا بگذارید. چراکه همراه داشتن داروهای مهم برای مسافرین بسیار مهم است.

با وسواس به رستوران بروید

رستوران و غدا در سفر | مجله سفر دات کام

در تعطیلات همه‌جا شلوغ می‌شود و دم هر رستورانی چند ماشین توقف می‌کند. توقف این خودروها نشان از کیفیت بالای رستوران‌های بین‌راهی ندارد، عده‌ای بدون توجه به کیفیت، غذای آن‌ها را انتخاب کرده‌اند.

در ایام غیر تعطیل نیز برخی از مواد غذایی مانده به اسم مواد اولیه تازه در رستوران‌ها طبخ می‌شوند و با خوراندن ادویه‌های تند و مختلف این موضوع ازنظر شما پنهان می‌ماند.

اگر با اتوبوس‌راهی سفر شدید برای خرید یک ساندویچ چرب و خوشمزه در ایستگاه‌های بین‌راهی تأمل بیشتری داشته باشید، شاید این آخرین باری باشد که آن اغذیه‌فروش شمارا زیارت خواهد کرد.

شسته بودن کاهوی ساندویچ شما برای او چندان فرقی نمی‌کند. پس بهتر است با وسواس بیشتری به رستوران‌های بین‌راهی سر زد. به‌عنوان یک قاعده کلی به یاد داشته باشید که کیفیت رستوران‌هایی که غالب مشتریان آن‌ها رانندگان ماشین‌های سنگین هستند بالاتر از کیفیت غذای سایر رستوران‌های بین‌راهی است.

. چراکه رانندگان ماشین‌های سنگین به‌مرورزمان رستوران‌های خوب را شناخته‌اند و مشتریان آن‌ها شده‌اند. اما عموماً شرکت‌های مسافربری با رستوران‌هایی طرف قرارداد می‌شوند که کیفیت آخرین معیار انتخابشان بوده است.

هرچند چند شرکت مسافربری این قاعده غلط را شکسته‌اند و به حقوق مسافرین خود بیشتر احترام گذاشته‌اند. به‌هرحال احتیاط شرط عقل است.

به‌عنوان یک قاعده کلی به یاد داشته باشید که کیفیت رستوران‌هایی که غالب مشتریان آن‌ها رانندگان ماشین‌های سنگین هستند بالاتر از کیفیت غذای سایر رستوران‌های بین‌راهی است. چراکه رانندگان ماشین‌های سنگین به‌مرورزمان رستوران‌های خوب را شناخته‌اند و مشتریان آن‌ها شده‌اند. اما عموماً شرکت‌های مسافربری با رستوران‌هایی طرف قرارداد می‌شوند که کیفیت آخرین معیار انتخابشان بوده است.


بیشتر بخوانید : چگونه در نوروز ۹۸ ارزان سفر کنیم؟

در سفر یخ نخرید.

گاهی در اوج تابستان هوس یک لیوان نوشابه خنک می‌کنید اما از بدشانسی نوشابه‌ای که خریداری کرده‌اید گرم شده و شما هم دسترسی به یخچال یا فریزر ندارید. بنابراین یا باید نوشابه را گرم میل کنید و یا از دست‌فروشی که قالب‌های یخ را در کنار جاده می‌فروشد، یخ تهیه نمایید.متأسفانه بیشتر ما خرید یخ را ترجیح می‌دهیم.

مطمئناً اگر مردم می‌دانستند که قالب یخ کنار خیابان تا چه اندازه غیربهداشتی است، کلاً قید نوشابه خوردن را می‌زدند. این تصور که یخ با شستن پاک می‌شود، تصور کاملاً اشتباهی است. پس به‌هیچ‌عنوان از هرجایی یخ نخرید.

از هرجایی لبنیات محلی نخرید

از هرجایی لبنیات محلی نخرید | سفر دات کام

نکته دیگه ای که برای حفظ سلامتی در سفر مهم است استفاده از لبنیات در سفر است لبنیات محلی هر چه که باشد خوشمزه‌تر از نوع صنعتی آن است. از کشک محلی بگیرید تا دوغ و ماست آن، اصلاً یکی از لذت‌های سفر خرید از همین فروشگاه‌های محلی است. اما اگر این خرید را صرفاً به‌قصد صرفه‌جویی انجام می‌دهید بهتر است که قید آن را بزنید.

چراکه لبینات محلی باید زیر نظر بهداشت تولید شوند و فروشگاه‌هایی که در قبال فروش لبنیات، خود را مسئول نمی‌بینند ممکن است شمارا مدت‌ها درگیر بیماری‌هایی نظیر تب مالت کنند. بیماری‌هایی که ناشی از همین خریدهای سهل‌انگارانه است.

پس حتماً لبنیات محلی را از فروشگاه‌های معتبر تهیه نمایید تا در قبال هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید، خیالتان راحت‌تر باشد. ضمناً در تابستان بهتر است کلاً قید برخی از اقلام لبنی و شیر را بزنید.

چراکه این اقلام خیلی زود فاسد می‌شوند و معمولاً در روستاها امکانات لازم برای حفظ  سلامت این محصولات وجود ندارد.

در سفر به‌اندازه غذا میل کنید

در سفر به‌اندازه غذا میل کنید| سفر دات کام

عده زیادی عاشق سفر و گردشگری برای امتحان غذاهای سنتی هستند. هر شهر و دیاری در دنیا سبک خاص خود را دارد و برخی از خوراکی‌ها در ایران بی‌نظیر هستند. به‌طور مثال اگر به رشت سفر می‌کنید باید کباب‌ترش آن را حتماً میل نمایید و اگر راهی قزوین شدید نمی‌توانید از قیمه نثار آن صرفه نظر کنید.

این‌ها همگی خاطره‌های سفر هستند. اما اگر در ثبت این‌جور خاطره‌ها پرخوری کنید و زیاده‌روی نمایید، احتمالاً درگیر بیماری‌های مختلف گوارشی خواهید شد.البته فقط پرخوری در سفر مشکل ایجاد نمی‌کند.

. از طرف دیگر اگر وعده‌ی غذایی خاصی را در سفر حذف کرده باشید احتمال دارد به خاطر ضعف جسمانی به بیماری مبتلا شوید. پس در سفر به‌اندازه غذا میل کنید.

سلامتی مهم‌ترین پیش‌نیاز یک سفر شیرین محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید خاطره‌های خوش بیشتری از سفر داشته باشید، حتماً به‌سلامتی خوراک خود بیشتر اهمیت دهید.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *