معرفی فرودگاه مهرآباد تهران

mehrabad air port-معرفی فرودگاه مهرآباد| سفر دات کام
اشتراک گذاری:

بعد از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران، فرودگاه مهرآباد تهران بزرگترین فرودگاه این شهر پرجمعیت است.
قبل از احداث فرودگاه امام خمینی، تمامی پرواز های داخلی و خارجی از فرودگاه مهراباد انجام میگرفت اما چند سالیست که فقط پرواز های داخلی از فرودگاه مهرآباد انجام گرفته و پروازهای بین المللی از فرودگاه امام خمینی صورت می گیرد.

فرودگاه مهرآباد به عنوان نخستین فرودگاه ساخته شده در خاور میانه، در سال ۱۳۱۷ احداث شده‌است. این فرودگاه در بخش غربی تهران واقع شده و نام خود را از روستای مهرآباد که پیشتر در آن منطقه قرار داشت گرفته‌است. این فرودگاه مجهز به سامانه‌های آی‌ال‌اس و وی‌اوآر میباشد

حتما بخوانید: جاهای دیدنی تهران

این فرودگاه آنچنان به یکی از شلوغ ترین فرودگاه های ایران تبدیل شده است که فقط در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۳۳ هزار پرواز ورودی و خروجی دراین فرودگاه انجام گرفته است.

تاریخچه فرودگاه مهرآباد تهران

در سال ۱۳۰۴ در دوران سلطنت رضاشاه حق انحصاری هواپیمایی به شرکت هواپیمائی آلمانی یونکرس واگذار شد و پس از تأسیس باشگاه خلبانی، با ۲۰ فروند هواپیما در سال ۱۳۱۷، عملاً فرودگاه مهرآباد به دست آن‌ها بنیاد شد.

در سال ۱۳۲۵ اولین گروه خلبانان نیروی هوایی به آمریکا اعزام شدند و پس از آن نیروی هوایی در سال ۱۳۲۸ با هواپیماهای اف-۸۶ سیبر و تی-۳۳ در مهرآباد آغاز به کار نمود و عملیات پروازی را آغاز کرد. رشد هوانوردی و عضویت ایران در سازمان ایکائو منجر به رشد روزافزون صنعت ترابری هوایی مسافری و باری در فرودگاه اصلی ایران یعنی مهرآباد گردید.

حتما بخوانید : معرفی فرودگاه جدید استانبول

ایرلاین های فعال در فرودگاه مهرآباد تهران

در ابتدای تاسیس این فرودگاه فقط ۲ ترمینال موجود بودکه رفته رفته بر تعداد ترمینال ها افزوده شد و به ۶ ترمینال رسیده و اکنون در مسیرهای مختلفی در اطراف این فرودگاه قرار دارند.

از آنجایی که این فرودگاه در ترمینال های ۱،۲،۴ و ۶ فقط برای پرواز های داخل کشوری در حال فعالیت است شرکت های هواپیمایی مسافربری فعال در این فرودگاه، آتا، اترک، کاسپین، ایران ایر، ایران ایر تور، آسمان، کارون، کیش ایر، ماهان، معراج، قشم، تابان، زاگرس، ساها، سپهران و پویا میباشد.

ایرلاین های موجود برای باربری در این فرودگاه: آسمان، ایران ایر، ماهان
اگر مقصد پروازتان داخلی است یا برای استقبال مسافر میروید از روی بلیط یا اطلاعات پرواز فرودگاه مهرآباد میتوان ترمینال موردنظر را یافت.
ترمینال ۴ فقط برای پروازهای خروجی است که از جمله ایرلاین های فعال برای پذیرای مسافران در ترمینال ۴: ماهان، کاسپین، تابان، اترک، اسمان، پویا، ساها، سپهران مستقر میباشند.

ترمینال ۱: پرواز های خروجی زاگرس، کیش ایر، وارش را در بر میگیرد.

ترمینال۲: پرواز های ورودی کیش ایر، زاگرس و وارش. پرواز های ورودی و خروجی شرکت های هواپیمائی ایران ایر، آتا، معراج ،کارون، ایران ایرتور، قشم ایر انجام میشود.

ترمینال۶: از این ترمینال پروازهای ورودی ماهان، کاسپین، آسمان، تابان، اترک، ساها، سپهران و پویا انجام میشود.

ترمینال های ۳ و ۵ : ویژه مسافران حج تمتع میباشد که همه ساله پروازهای حج در کنار پروازهای حج فرودگاه امام خمینی ،از این ترمینال ها انجام میشود.

بیشتر بخوانید : معرفی فرودگاه های آنتالیا

امکانات فرودگاه مهرآباد تهران

این فرودگاه بزرگ و شلوغ در شهر تهران همچون فرودگاه های دیگر دارای اینترنت رایگان و سریع، سالن های انتظار، سالن vip، سالن های نماز، مادر و کودک، فروشگاه های غذایی و سوغاتی، رستوران ها و کافی شاپ هاست. در صورتیکه پرواز شما تاخیر داشته باشد، میتوانید در این مکان ها تا زمان عملیاتی شدن پرواز تان، به استراحت سپری کنید.

اگر با خودروی شخصی خود به این فرودگاه دسترسی دارید، لازم است بدانید این فرودگاه ۲ پارکینگ طبقاتی دارد. که یکی از پارکینگ ها بزرگتر بوده و روبه روی ترمینال های ۱ و۲ با ظرفیت تقریبی ۳۰۰۰ خودرو مستقر است.

پارکینگ دوم کوچکتر بوده و روبه روی ترمینال ۴ و ۶ واقع است که ظرفیت ۱۲۰۰ خودرو را دارد.
علاوه بر پارکینگ های طبقاتی ، یک پارکینگ کوچک دیگری با ظرفیت تنها ۷۵۰ خودور در ترمینال های ۳ و ۵ فقط برای حجاج موجود میباشد.

حتما بخوانید : فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

نحوه دسترسی به فرودگاه مهرآباد تهران

در صورتیکه شما بخواهید چه با خودوری شخصی خود و چه با اتوبوس، به این فرودگاه برسید ابتدا باید تا میدان آزادی که نزدیک ترین میدان به فرودگاه مهرآباد میباشد، عزیمت کنید. از میدان آزادی تابلوی های راهنمای کاملا مشخصی شما را به ورودی فرودگاه هدایت کرده و پس از رسیدن به محوطه فرودگاه مهرآباد تهران میتوانید ترمینال مربوز به پرواز خود را دنبال کنید. همچنین تاکسی های خطی از میدان آزادی شما را به این فرودگاه میرسانند.

حتما بخوانید : اجاره ماشین در تهران

اما کم هزینه ترین راه دسترسی به هر فرودگاهی مترو است. شما میتوانید با خط ۴ مترو و یا خط زرد یعنی خط کلاهدوز به اکباتان خود را تا ایستگاه بیمه برسانید و بعد از آن در ایستگاه ترمینال ۱ و۲ یا ایستگاه ۴ و ۶ پیاده شوید .
مسافران پرواز های ورودی این فرودگاه اگر ماشین شخصی خود را در دسترس نداشتند، میتوانند از سالن خروجی ترمینال مورد نظر فیش تاکسی یا اتوبوس تهیه کرده و بدین ترتیب به مقصد خود برسند.

نکاتی مهم قبل از عزیمت به فرودگاه مهرآباد تهران

حائز اهمیت است بدانید که ۲۰ دقیقه قبل از پرواز تان از فرودگاه مهرآباد، کانتر های پذیرش مسافر بسته میشوند در نتیجه یک ساعت از قبل باید در این فرودگاه حضور داشته باشید.
علاوه بر این در نظر داشته باشید که بهتر است قبل از عزیمت به فرودگاه مهرآباد میزان بار خود را کنترل کنید زیرا اگر وزن بار تان بیش از حد بار مجاز یعنی ۲۰ کیلوگرم باشد، جریمه اضافه باربه شما تعلق خواهد گرفت. همچنین کیف دستی که به کابین هواپیما با خود به همراه میآورید نباید بیش از ۴ کیلوگرم باشد.

دسترسی تلفنی یا آنلاین به فرودگاه مهراباد تهران

با شماره گیری شمارهای زیر از اطلاعات پرواز های خروجی و ورودی و همچنین برنامه پروازی فرودگاه مهرآباد، لیست ایرلاین ها و ساعات پرواز مطلع شوید.

شماره اطلاعات پرواز: ۱۹۹
ترمینال ۱: ۶۱۰۲۳۱۸۳
ترمینال ۲: ۶۱۰۲۳۱۸۹
ترمینال ۴: ۶۱۰۲۳۱۸۷
ترمینال۶: ۶۱۰۲۳۱۹۶
مرکز تلفن فرودگاه مهراباد: ۱۶۱۰۲
همچنین میتوانید با مراجعه به سایت رسمی فرودگاه مهرآباد( www.mehrabad.airport.ir) از لیست پرواز ها و تمامی اطلاعات پروازی و ایرلاین ها باخبر شوید.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *