معرفی فرودگاه جدید بین المللی استانبول

new istanbul international airport-فرودگاه جدید استانبول|سفردات کام
اشتراک گذاری:

استانبول این شهر بزرگ و تاریخی که توسط پلی عظیم دو قاره اروپا و آسیا را به هم متصل میکند، دارای دو فرودگاه صبیحا و آتاتورک بوده است. اما فرودگاه عظیم دیگری مورد تمرکز ما در این مقاله میباشد.

در ابتدا شما را به طور مختصر با فرودگاه جدید استانبول آشنا خواهیم کرد که بعد از بسته شدن فرودگاه آتاتورک و قطع عملیاتی آن به عنوان سومین فرودگاه ترکیه در حال ساخت میباشد.
این فرودگاه لوکس با طراحی باشکوه بزرگترین و منحصربفرد ترین فرودگاه ترکیه و از شلوغ ترین فرودگاه های جهان محسوب میشود که به قطب اتصال آفریقای شمالی،اروپا، اسیا تبدیل شده است.

حتما بخوانید : راهنمای سفر به استانبول

چرا فرودگاه جدید استانبول احداث شد؟

این فرودگاه بین المللی به دلیل ازدیاد سالانه گردشگران در ترکیه و تردد بیش از پیش آنها به صورت هوایی با تور و یا پرواز آزاد، تاسیس گردیده است. معماران این فرودگاه درصدد این هستند که فرودگاه جدید استانبول را بزرگترین فرودگاه جهان مبدل کنند. علاوه بر این از آنجایی که استانبول، به طرزی باورنکردنی پر جنب و جوش است و به عنوان یک میراث جهانی یونسکو، سرشار ازاماکن تاریخی و فرهنگی است که این شهر را تبدیل به پنجمین شهر پر بازدید در جهان کرده است.

همچنین استانبول یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصاد شهری را در جهان دارا است که دلیل محکمی برای گشودن هتل‌های بیشتر در این شهر در آینده بشمار میرود. به همین خاطر این فرودگاه هتل های اختصاصی خود را نیز برای رفاه حال مسافران و سایر افراد و برای دسترسی راحت تر به فرودگاه، تاسیس کرده است.

فرودگاه آتاتورک به دلیل کمبود امکانات و نداشتن خدمت رسانی کافی برای مسافران و گردشگران بسته شد و در سال ۶ آوریل ۲۰۱۹ تمامی پرواز های مسافری برنامه ریزی شده در ساعت ۱۴ به فرودگاه جدید استانبول منتقل گردیدکه خبررسانی های ترکیه این جریان را انتقال بزرگ مینامند.

بیشتر بخوانید : معرفی فرودگاه آنتالیا

فرودگاه آتاتورک به دلیل کمبود امکانات و نداشتن خدمت رسانی کافی برای مسافران و گردشگران بسته شد و در سال ۶ آوریل ۲۰۱۹ تمامی پرواز های مسافری برنامه ریزی شده در ساعت ۱۴ به فرودگاه جدید استانبول منتقل گردیدکه خبررسانی های ترکیه این جریان را انتقال بزرگ مینامند.

افتخارات معماری فرودگاه جدید بین المللی استانبول

این فرودگاه بخاطر طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی، نخستین جایزه را در مسابقه سال ۲۰۱۵ معماری بین المللی شیکاگو که توسط موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی و مطالعات شهری برگذار گردید، از آن خود کرد.
در اکتبر ۲۰۱۸ در فاز اول ساخت این فرودگاه به این تخمین رسید که ظرفیت سالانه مسافر در این فرودگاه به ۱۵۰ میلیون نفر خواهد رسید که این رقم عدد بزرگی برای یک فرودگاه میباشد.

همچنین این فرودگاه جایزه برترین پروژه جشنواره معماری جهان در بخش پروژه زیرساختار آینده سقف ترمینال مرکزی برنده شد که با الگوبرداری از سبک معماری معمار سینان که ساخت و معماری مسجد ایاصوفیای استانبول از آثار ذی قیمت این هنرمند دوره عثمانی میباشد، احداث شده بود.

بیشتر بخوانید : معرفی بهترین هتل های ۵ ستاره آنتالیا

از دیگر جایزه هایی که فرودگاه استانبول برنده شده است، بخاطر طراحی برج مراقبت آن از یک گل لاله است که یکی از نمادهای الهام گرفته شده از فرهنگ ترکی اسلامی و سنتی استانبول میباشد.
فرودگاه جدید استانبول در سال ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ به مناسبت سالگرد ۹۵ سالگی اعلام رسمی جمهوری ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، به همین نام ثبت شد. که در ترکی استانبولی( istanbul yeni havalimanı) نام برده میشود.

این فرودگاه لوکس با طراحی باشکوه بزرگترین و منحصربفرد ترین فرودگاه ترکیه و از شلوغ ترین فرودگاه های جهان محسوب میشود که به قطب اتصال آفریقای شمالی،اروپا، اسیا تبدیل شده است.

طراحی و ساخت و ساز فرودگاه جدید استانبول

طراحی و ساخت و ساز فرودگاه جدید استانبول | مجله سفر دات کام

این فرودگاه یک ترمینال اصلی به مساحت ۱ میلیون و ۳۰۰ مترمربع با مجموع ظرفیت مسافر ۹۰ میلیون را دارا میباشد که به عنوان بزرگترین ترمینال فرودگاهی زیرسقف جهان را به نام خود کرده است. ساختمان دوم ترمینال این فرودگاه با مساحت ۱۷۰ هکتار، دارای ۸۸ عدد هواپیمای جت پل، سه باند مستقل و ۸ مسیر موازی تاکسی میباشد.
در کنار این مساحت عظیم، پارکینگ های اختصاصی فرودگاه به تعداد ۱۸ پارکینگ و با ظرفیت ۷۰ هزار ماشین، تاسیس شده است.

حتما بخوانید: نکاتی که باید قبل از سفر به استانبول بدانیم

پروازهای فرودگاه جدید استانبول

هواپیماهای متعلق به شرکت ترکیش ایرلاینز و سایر شرکت های هواپیمایی در محوطه اختصاص داده شده به فرودگاه آتاتورک و صبیحه گوکچن به این فرودگاه بسیار بزرگ منقل گردید.به همین جهت کد ISL که مربوط به فرودگاه آتاتورک بود به IST در این فرودگاه تغییر یافته است.

امکانات فرودگاه جدید بین المللی استانبول | سفر دات کام

علاوه بر این هواپیمایی ترکیش ایرلاینز بعد از این میتواند با رقیب های عربی اش، ۳ شرکت بزرگ امارات، الاتحاد، قطر و ایرلاینز های اروپایی به رقابت جدی تری بپردازد.
هرچند فاز نخست ترمینال این فرودگاه تا ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ وارد مرحله عملیاتی کامل نشده بود اما اولین پرواز داخلی از چهارشنبه ۳۱ اکتبر(۹ آبان سال۹۶) به مقصد آنکارا(پایتخت زیبای کشور ترکیه) انجام شد و بعد از آن پرواز ها به مقصد ازمیر، آنتالیا وسپس به باکو(پایخت جمهوری آذریایجان) و ارکان(پایتخت جمهوری ترکیه شمالی قبرس) انجام گرفت.

بعد از این مراحل پروازی اولیه، تخمین زده شده است که روزانه ۲هزار هواپیما از این فرودگاه مجلل و باشکوه در مسیر رفت و برگشت داخل کشوری و بین المللی پرواز خواهد کرد.

امکانات فرودگاه جدید بین المللی استانبول

نکته حائز اهمیت این است که فرودگاه جدید استانبول برای اولین بار در ترکیه هتل های مخصوص به خود را تاسیس کرده است که از اتفاقات بزرگ ترکیه در حال حاضر محسوب میشود.
این هتل ها برای بهبود تجربه مسافران در این فرودگاه لوکس با طراحی مدرن و نوآوری های فنی بنا شده است.

امکانات فرودگاه جدید بین المللی استانبول| مجله سفر دات کام

فرودگاه جدید استانبول برای ۲۵ سال با گروه هتل های مستقر در لندن(Yotel) قراردادی همه جانبه برای مدیریت هتل امضا کرده است.این هتل از بزرگترین هتل های فرودگاهی جهان با ۴۵۱ اتاق با لندساید و ایرساید به شمار میرود که در مرکز فرودگاه جدید استانبول یعنی در داخل سالن ترمینال اصلی احداث شده است. به همین جهت برای مسافرین تجاری و تفریحی، خدمه هواپیما و افراد دیگر در فرودگاه و در محوطه اطراف آن به آسانی قابل دسترسی است.

از دیگر امکانات فرودگاه جدید استانبول سالن های متعدد VIP، باربری و ترمینال های حمل و نقل هوایی عمومی، بیمارستان ها، سالن های نماز و مراکز کنوانسیون هتل ها میباشد.
ترمینال اصلی این فرودگاه شامل ۲۲۸ میز کنترل گذرنامه، ۲۰ هزار صندلی انتظار میباشد.
این فرودگاه به بیش از ۱۱۰ کشور جهان پروازهای متنوع دارا میباشد.

بسیاری از گردشگران بین المللی که با تهیه تور اقساطی استانبول، تور استانبول ارزان، تورلحظه آخری استانبول با پرواز های ترکیش ایرلاینز و صدها شرکت هواپیمایی دیگر موجود سفر میکنند، فرودگاه جدید استانبول را مشاهده کرده و اوقات خوشی را در این فرودگاه بزرگ خواهند داشت.

شما نیز میتوانید از طریق وبسایت سفردات کام به انواع پروازهای مبدا و مقصد این فرودگاه جدید الاحداث دسترسی داشته باشید. همچنین میتوانید از پرواز ها و تورهای متنوع با قیمت های مختلف و ارزان از مبدا فرودگاه امام خمینی تهران به مقصد فرودگاه جدید بین المللی استانبول باخبر شده و بلیط خود را به صورت آنلاین و با اطمینان کامل تهیه نمایید.

حتما بخوانید : بهترین هتل های ۴ ستاره استانبول

دسترسی به فرودگاه جدید استانبول

دسترسی به فرودگاه جدید استانبول از طریق شبکه ریلی شهر بزرگ استانبول میسر خواهد شد. ورود ماشین های شخصی، اتوبوس های شهرداری مخصوص فرودگاه نیز برای انتقال مسافران تدارک دیده شده است.

فعالیت های موازی دو خط متروی گاروت تپه و هالکلی برای دسترسی آسان به این فرودگاه درحال تکمیل شدن است. برای رفاه حال مسافران و عموم مردم، این فرودگاه قرارداد همکاری با اتحادیه تاکسی رانی خط ۳۴ استانبول منعقد کرده است و در راستای این هدف استاندارد های مقصد خدمت رسانی به آن تعیین و به زودی اجرائی خواهد شد.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *