فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

tabriz airport-معرفی فرودگاه بین المللی تبریز| مجله سفر دات کام
اشتراک گذاری:

فرودگاه بین المللی مدنی تبریز بزرگترین فرودگاه ناحیه شمال غرب کشور بشمار میرود که به صورت ۲۴ ساعته عملیاتی بوده و تحت مدیریت سازمان کل فرودگاه های آذربایجان شرقی ارائه خدمات می کند.

این فرودگاه که در مرز و کریدور هوایی ایران به اروپا و آسیای میانه واقع شده است از نظر خدمات پروازی، آموزشی و نظامی بسیار حائز اهمیت است.
همچنین شامل دو قطب هوایی آتا ایر و ایران ایر تور می باشد که مقر اصلی شان فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز میباشد.

این فرودگاه به مساحت ۵۲۹ هکتار بوده و از شمال و شرق به پایگاه دوم شکاری، از جنوب به بلوار شهید بابایی و از سمت غرب به جاده ۱۴(تبریز_صوفیان) محدود است. شما مسافران میتوانید همه روزه از مسیر بی آرتی و یا تاکسیرانی از این محدوده ها به فرودگاه دسترسی داشته باشید که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید : معرفی فرودگاه مهرآباد تهران

تاریخچه و قدمت فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز

فرودگاه تبریز در سال ۱۳۲۹ با ماموریت ارائه خدمات هوایی پروازی، آموزشی و نظامی، پرواز های برنامه ای و غیربرنامه ای برای مسافرین و متقاضیان و سایر ارگان های کشوری تحت نظارت و ضوابط سازمان جهانی هوانوردی ICAO در شمال شرق تبریز تاسیس شد.از آن زمان تا کنون چندین بار مرمت و بازسازی فرودگاه انجام شده است که امروز در قالب یک فرودگاه مدرن توانسته است مجوز فرودگاه بین المللی را کسب کرده و پروازهای خارجی را با رعایت استانداردهای فرودگاهی، بپذیرد.

بیشتر بخوانید : سفر زمینی به باکو

پرواز های فرودگاه تبریز

 پرواز های فرودگاه تبریز | مجله سفر دات کام

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز روزانه با ۴۴ پرواز داخلی و ۶ پرواز خارجی خدمات پروازی کاملی را مطابق استانداردهای جهانی ارائه میکند.پرواز های داخلی، تقریبا به تمام شهرهای کشورمان از مبدا این فرودگاه انجام میشودو پرواز های بین المللی از این فرودگاه شامل پرواز های تبریز به مقصد استانبول، دبی، هامبورگ، ارزروم،آدانا، قیصریه،ازمیر، ایروان، دمشق، بغداد، مدینه، جده، غازی، باکو، نجف، تفلیس و وان میباشد.

در صفحه جستجوی پرواز وبسایت سفر دات کام، با وارد کردن نام شهر تبریز چه بصورت فارسی و چه با حروف لاتین، همچنین با وارد کردن نام فرودگاه شهید مدنی و سپس انتخاب مقصد مورد نظر ، می توانید پروازهای متعددی را مشاهده ، انتخاب و اقدام به خرید بلیط هواپیما نمائید.

حتما بخوانید : معرفی فرودگاه بین المللی امام خمینی

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه بین الملی شهید مدنی تبریز

هواپیمایی آتا، اطلس گلوبال، کاسپین، فلای دبی، ایران ایر، ایران ایرتور،آسمان، کیش ایر، ماهان، معراج، قشم، سعودی ایرلاینز، انورایر، پگاسوس ایرلاینز، ترکیش ایرلاینز، زاگرس از جمله خطوط هواپیمائی هایی هستند که در این فرودگاه ارائه خدمات میکنند.

امکانات فرودگاه بین المللی مدنی تبریز

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز دارای ترمینال های متعددی برای پروازهای ورودی داخلی، خارجی همچنین ترمینال ویژه حجاج در موسم حج تمتع می باشد.
این فرودگاه دارای پارکینگ طبقاتی بوده که ۲۴ ساعته برای پارک خودروهای سواری در فعالیت است.

فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز همچنین شامل شعب فعال بانک ملی و ملت در سالن اصلی میباشد.
دستگاه های خودپرداز بانک های ملی، تجارت، ملت، مهراقتصاد، موسسه مالی و اعتباری مهر، و بانک انصار نیز در سالن اصلی این فرودگاه بدون صرف وقت اضافی برای انجام کارهای بانکی در اختیار مسافرین قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید : معرفی فرودگاه جدید بین المللی استانبول

همچنین این فرودگاه شامل اتاق های مادر و کودک، خدمات ویژه معلولین، اتاق سیگار، فروشگاه ها و نمایندگی های معتبربرای تهیه مواد غذایی، سوغاتی شهر تبریزو صنایع دستی، غرفه های لباس و پارچه و محصولات حج و زیارتی در پایانه حجاج، بخش اشیای گمشده، بخش بسته بندی بار، تسهیلات، گمرک، سالن VIP، فوریت های پزشکی ، کافی شاپ و رستوران میباشد.

در خارج از سالن و در ضلع غربی این فرودگاه بخش حمل بار و کارگو تا پاسی از شب فعال بوده و بسته ها و محموله های تحویلی را به تمام نقاط ایران ارسال میکند.

نکته قابل توجه در مورد فرودگاه بین‌المللی تبریز و یا فرودگاه بین المللی شهید مدنی این است که که فرودگاه بین المللی تبریز شامل یک فرودگاه اقماری به نام فرودگاه سهند در تبریز می باشد که داراي باندي به طول ۳ کیلومتر و عرض ۳۰ متر مي باشد. در کنار همین فرودگاه پایگاه دوم شکاری تبریز قرار دارد که مخصوص هواپیماهای نظامی بوده و شهرک بزرگی را برای سکونت کارکنان و خانواده هایشان شامل میشود.

اطلاعات و نحوه تماس با فرودگاه بین المللی تبریز

کد یاتا:TBZ
کد ایکائو: OITT
ارتفاع از سطح دریا: ۱٬۳۵۹ متر
نوع فرودگاه: غیرنظامی و نظامی
وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریزhttps://tabriz.airport.ir/
شماره تماس فرودگاه: ۰۴۱۳۵۲۶۰۴۰۵
اطلاعات پرواز: ۱۹۹ و ۴_۰۴۱۳۵۲۳۴۷۰۱


اشتراک گذاری:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *