آداب و رسوم عید نوروز در ایران

آداب و رسوم عید نوروز در ایران
اشتراک گذاری:

آداب و رسوم چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری و پریدن از آتش نمود بارز آن بوده که با اندکی تفاوت در اجرای آن در تمام نقاط ایران و برخی نقاط کشورهای همسایه انجام می شود.مثلا در برخی روستاهای یزد یا شهرستان اسکو از توابع تبریز،در پشت بام آتش روشن می کنند.

آداب و رسوم چهارشنبه سوری - مجله سفر دات کام

البته عکسها و مطالب در مورد مراسم چهارشنبه سوری به وفور در فضای اینترنت وجود دارند.نمودهایی هم هستند که بعدا به این مراسم اضافه شده اند،مثل ترقه بازی،آتش بازی مدرن،برف شادی.و البته به این نمودهای جدید در نوشته ها و کتابها غالبا پرداخت نشده است.

در این یادداشت سعی میکنیم به این نکات جدید که اضافه شده اند به علاوه رسومات کهن اشاراتی بکنیم.

سبزی پلو با ماهی شب عید

رسم شام شب عید همواره سبزی پلو با ماهی بوده است،و اکنون نیز جریان دارد با این تفاوت که در سالهای اخیر ماهی ها تنوع بیشتری در بازار پیدا کرده اند،انواع ماهی های دریایی و رودخانه ای و پرورشی در بازارهای شهرهای مختلف در شب عید به فروش می رسند و گاه صف های طولانی برای خرید ماهی مشاهده میشود.

لحظه سال تحویل

در مورد اعلام ساعت دقیق لحظه تحویل سال در قرون گذشته اطلاع زیادی در دسترس نیست.ولی گویا از مساجد و یا میدان های اصلی شهر و روستا این لحظه اعلام میشده است.اکنون با وجود شبکه های تلویزیونی و البته پیش از آن تولید تقویم هایی که در دسترس همگان قرار گرفته است،آگاهی از این زمان مشخص بسیار سهل و راحت است.

تقریبا تمام کانال های تلوزیونی بصورت مستقیم برنامه های مخصوص تحویل سال را پخش کرده و اکثرا برنامه های شاد همراه با آواز خوانی دارند.جلوی تلوزیون نشستن و به برنامه های متنوع نگاه کردن،هر چند آئینی تازه و پس از اختراع تلوزیون است و عمر آن به چند ده سال بیشتر نمی رسد،ولی تقریبا به یک رسم همگانی تبدیل شده است.

افراد مشهور سیاسی یا هنرمندان نیز در این شبکه ها در لحظه سال تحویل،عموما پیامی منتشر کرده و آرزوهای خوبی برای مردم می کنند.

سفره هفت سین عید نوروز - مجله سفر دات کام


سفره هفت سین تقریبا مشهورترین نماد عید نوروز است.با پیشرفت صنعت و تکنولوژی و البته گسترده شدن تولید هنرهای دستی این نماد رنگ و بویی متفاوت هم دارد.مثلا در میدان شهر میتوان سفره هفت سینی را دید که تمام میدان را پر کرده است.

یا در پارکها و ورودی های شهر مجسمه ها و ماکت هایی از هفت سین وجود دارند.امسال در شهر تهران به تلاش شهرداری،در چند نقطه از شهر،ماشینهای تراکتور با حجم کوچکی تقریبا اندازه ماشین سواری کوچک طراحی شده که در عقب و محل بار خود،باغچه ای با گل های رنگارنگ و زیبا حمل می کنند.

این کاروان در سطح شهر به صورت منظم حرکت کرده و در مکان هایی برای چند ساعت برای تماشای مردم می ایستند.سفره هفت سین نیز در چند تراکتور کوچک به همراه گلستان های کوچک در شهر پرسه می زنند.

هفت سین های دست ساز از جنس خاک رُس با رنگ آمیزی های طبیعی در بازار مشاهده می شوند.همینطور سفره های هفت سین پلاستیکی و یا گاه کاغذی و بافتنی که نشان از خلاقیت مردم دارد هم وجود دارند.


ماهی قرمز سر سفره هفت سین شاید کمترین تغییر را در این بین داشته است،تنگ بلور و دو یا سه ماهی قرمز کوچک در حال زندگی بوده و شاهد لحظه تحویل سال هستند.


با وجود موبایل و نیز شبکه های اجتماعی،مردم در سراسر جهان و در سر سفره هفت سین و هنگام عید،عکسهای زیادی گرفته و با دوستان خود به اشتراک می گذارند.این هم یکی از رسوم نانوشته و جدید است که همواره اجرا می شود.


دید و بازدید ها از روز اول عید شروع می شوند،رسم است نخست به خانه بزرگترهای فامیل می روند،و در روزهای بعد بزرگترها به خانه بقیه می روند.پذیرایی اکثرا با شیرینی و میوه و آجیل همراه است.لباس نو برای بچه ها نیز عضو لاینفک دید بازدیدهاست.


رسم مسافرت نیز محصول دهه های اخیر است که در نوروز اجرا میشود.در قرون گذشته به دلیل سختی راه و سفر بیشتر مردم نوروز را در خانه و شهر خود چون ایام دیگر سپری می کردند‌.

البته شغل ها با سیستم امروزی نبودند و مثلا تعطیلات مشخص و یا مرخصی های تعیین شده هیچ شباهتی به سیستم کنونی نداشتند.

در هر حال مسافرت نوروزی نیز از همان رسوم جدید است که میزان اجرای آن با هیچ فصلی از سال قابل مقایسه نیست.گاه خانواده ها با چند ماشین به شهرها و مناطق مختلف کشور سفر کرده و نوروز و تعطیلات خود را با سفرهای داخلی سپری می کنند.

بعضی ها به مسافرت های خارجی و اکثرا کشورهای همسایه می روند.شرکت های جهانگردی هر سال برای فصل نوروز برنامه های گسترده ای تدارک دیده و به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند.

عید اول یا عید سیاه
یکی از رسوم کهن که اکنون نیز اجرا میشود،عید اول یا عید سیاه نام دارد.بدین گونه است که پس از فوت شخصی و بعد از مراسم چهلم او،نخستین عید پیش رو،خانواده متوفی مجلس یادبودی برگزار کرده و دوستان و آشنایان برای ابراز همدردی و ادای تسلیت به خانه مرحوم می روند.

معمولا از مهمانان علاوه بر خوراکی های معمول با خرما و حلوا هم پذیرایی میشود.
روز مهم دیگر در نوروز،پایان آن یعنی سیزده بدر می باشد که به روز طبیعت نیز نام گرفته است.

از دیرباز رسم بوده که این روز را مردم در دل طبیعت باشند و اصطلاحا به پیک نیک بروند.نکته ای هم هست که به دروغ سیزده بدر مشهور می باشد.یک شایعه نه چندان مهم با بین مردم پخش شده و پس از فاش دروغ بودنش مقدمات شادی را برای مردم به ارمغان می آورد.

این نکته امروز با وجود شبکه های اجتماعی به میزان چشمگیری گسترده و پخش میشود.
نوروز هر چه باشد،با رسوم کهن و جدیدش زیباست.دیگر مردم جهان و شخصیت های معروف آنها عموما نوروز را به مردم ایران تبریک گفته و آرزوی شادکامی می کنند.

فصل بهار - مجله سفر دات کام

نوروز چون آغاز فصل بهار نیز هست پیامی برای تمام جهان دارد،آغاز طراوت و ندای خواب برای فصل سرد را زمزمه می کند.نوروز هر سال نو است و تا آنگاه که انسان هست،نوروز هم باقی خواهند ماند.

شرکت های جهانگردی هر سال برای فصل نوروز برنامه های گسترده ای تدارک دیده و به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *