سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین

سقوط هواپیما اوکراینی-کشته شدن تمام سرنشینان|سفر دات کام
اشتراک گذاری:

حادثه ی غمناک و دردناک سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین بار دیگر قلب انبوهی از افراد را داغ دار خود کرده است. مسافرانی که با هزاران امید با چمدانی از خیال، خاطره و آرزو رهسپار سفر شده بودند. بسیار بودند کسانی که با اهداف گوناگونی چون ادامه تحصیل، زندگی جدید، اشتغال و دیگر دلایل ماه ها زحمت کشیدند، سختی اخذ مدرک زبان انگلیسی، دودلی و تردید در تصمیم گیری بین رفتن و ماندن را پشت سر گذاشته بودند تا بتوانند خود را متقاعد به رفتن کرده و تلاش کنند تا برای آینده ی خود زندگی بهتری را رقم بزنند اما دست سرنوشت فرصت رسیدن به آمال شان را از آن ها گرفت و تنها خاطری سرد از آن ها به جا ماند.

اسامی جان باختگان سقوط هواپیما اوکراینی

 پرواز هواپیمایی مدل بوئینگ ۷۳۷ اوکراین اینترنشنال (Ukraine International)) با علامت ثبت VR- PSR  با شماره پرواز ۷۵۲ که متعلق به ناوگان هوایی اوکراین که ساعت پرواز آن ۵:۱۵ دقیقه بامداد بوده است با یک ساعت تاخیر و در ساعت ۶:۱۲ دقیقه بامداد امروز (مورخه ۱۸ دیماه ۹۸) از فرودگاه امام خمینی به مقصد کیف در اوکراین به پرواز در آمد که متاسفانه پس از  قطع ارتباط آن با واحد کنترل ترافیک و طی مسافتی کوتاه در ساعت ۶:۱۸ دقیقه در حوالی تهران (شهرک لاله شاهدشهر و نزدیکی صباشهر شهریار) سقوط کرد. اطلاعاتی در خصوص این تاخیر در دسترس قرار نگرفته است که آیا دلیل تاخیر هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین نقص فنی بوده است یا دیگر عوامل.

تعداد کشته شدگان سقوط هواپیما اوکراینی

طبق گزارش رئیس اورژانس کشور هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین که شامل ۱۷۹ مسافر و خدمه بوده است (۷۰ مرد، ۸۱ زن و ۱۵ کودک) و از این تعداد ۱۴۷ مسافر از هموطنان کشورمان بوده اند. پس از سقوط هواپیما نیروهای امداد، آتش نشانی و اورژانس به سرعت در محله حادثه حضور یافتند اما متاسفانه به علت شدت آتش سوزی نتوانستند جان هیچ یک از مسافران را نجات دهند.

متاسفانه بیش از ۱۲ درصد از مسافران (۲۳) هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین از دانش آموخته گان بهترین دانشگاه های کشور نظیر دانشگاه صنعتی شریف (۱۴ نفر)، دانشگاه امیرکبیر (۶ نفر)،دانشگاه خواجه نصیر (۲)  و دانشگاه علم وصنعت (۱ نفر) بودند که با هزاران آرزو بار سفر بستند و آسمانی شدند.

آن چه از شواهد گزارش شده است تمام قطعات هواپیما از بین رفته و بخش سالمی باقی نمانده و هنوز موفق به یافتن جعبه سیاه و نوار پارامتر‌های موتور  (FDR&CVR) هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین نشده اند.

در سال گذشته میلادی نیز دو فروند از هواپیمای بوئینگ مکس به فاصله زمانی شش ماه در دیگر نقاط جهان سقوط کرده اند و جان ۳۰۰ نفر از مسافران را گرفته است و این موضوع منجر گردید که مجوز پرواز این مدل از هواپیما در ایرلاین های فعال جهان لغو گردد تا کمپانی بوئینگ و سازمان هوانوردی فدرال آمریکا و سایر موسسات مربوطه نقص آن را مشخص و برطرف نمایند. سرانجام در ژانویه ۲۰۲۰ نیز خبر توقف تولید آن منتشر گردید. بوئینگ آمریکا یکی از بزرگ ترین کمپانی های جهان است که تولیدات آن نقش بسزایی در اقتصاد آمریکا دارد.

جالب آن است که طبق اطلاعات موجود در وب سایت سیمپل فلایینگ مدل هواپیما بوئینگ ۷۳۷- ۸۰۰ و ساخت کمپانی هواپیما سازی بوئینگ آمریکا بوده است که بیش از سه سال از عمر آن نگذشته است و اولین پرواز آن مربوط به ۲۱ ژوئن سال ۲۰۱۶ می شود. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دارای دو موتور  CFM۵۶ ساخت شرکت CFM می باشد.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *