برند ملی گردشگری ایران

برند ملی گردشگری ایران| مجله گردشگری سفردات کام
اشتراک گذاری:

نام ایران و برند ایران همواره یکی از درخشان‌ترین و افتخارآمیزترین نام‌هایی است که همه‌ی ما آرزو داریم آوازه‌ی آن را در سراسر دنیا بشنویم. این روزها خبر خوشی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شنیده می‌شود. خبری که حکایت از صاحب برند شدن ایران در زمینه گردشگری دارد.

پروژه برندسازی ملی

پروژه برندسازی ملی توسط ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران مطرح شد . ایشان مهم‌ترین هدف از اجرای این پروژه را جذب حداکثری گردشگران خارجی به ایران دانستند. پروژه‌ای که با معرفی محصولات و خدمات متمایز گردشگری ایران آغاز خواهد شد.

اهمیت برندینگ

اهمیت برندینگ-برند ملی گردشگری|سفردات کام

جلوه دادن نام تجاری یا همان برندسازی فعالیت پیچیده‌ای است که در ارتباط مستقیم با توسعه محصولات گردشگری قرار دارد. به بیانی ساده‌تر برند مشابه یک‌تن پوش عمل می‌کند، تن‌پوش معرف کالا یا خدمات خواهد بود و متأسفانه تاکنون با تن‌پوش مناسبی محصولات خود را در نمایشگاه‌های بین‌المللی عرضه نمی‌کردیم. برندسازی هشت ابزار مختلف دارد که توجه به آن‌ها ضروری است. این هشت ابزار عبارت است از
تبلیغات
روابط عمومی
پیشبرد فروش
بازاریابی مستقیم
فروش شخصی
بسته‌بندی
رویدادها و اسپانسرینگ
خدمات مشتری

ابتکار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

اما این روزها سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با معرفی برند ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌خواهد از یکی از این ابزارهای برندسازی استفاده بهتری را ببرد. به گفته تیموری پروژه ایجاد «برند ملی گردشگری» که حاصل تلاش‌های سازمان در ۲۰ سال گذشته است در آینده‌ای نزدیک با اعلام فراخوان‌های مربوط به این طرح اجرایی خواهد شد. ولی تیموری حضور در نمایشگاه‌های خارجی و فرامرزی بدون برندینگ شناخته‌شده‌ی ایران را خلأ بزرگی دانست که پروژه ایجاد «برند ملی گردشگری» در پی پر کردن آن خلأ گام بزرگی بر خواهد داشت. وی تصریح کرد که برند ملی هزینه‌ها را به سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌مدت تبدیل می‌کند و از این نگاه سرمایه‌گذاری ارزشمند در راستای منافع ملی محسوب می‌شود. معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان داشت که این پروژه در چند بخش اجرایی می‌گردد. بخش‌های مختلف پروژه شامل موارد زیر است:
تعیین استراتژی و هویت بصری برند گردشگری کشور،
جریان سازی موضوع این برند میان فعالان حوزه صنعت گردشگری،
تدوین ضوابط و شرایط احراز و دریافت برند در حوزه‌های خدمات گردشگری،
تجربه سازی برند در تورهای ورودی ایران،
توانمند‌سازی بنگاه‌ها در راستای تبدیل‌شدن به ملکه‌های صنعتی،
برگزاری جلسات معرفی پروژه به مدیران و ذینفعان،
تیموری مهم‌ترین قسمت پروژه را ایجاد سازوکار حمایتی از پروژه برند ملی گردشگری می‌داند. او در این رابطه به تفاهم‌نامه‌ای اشاره می‌کند که در اسفندماه امسال با حضور نمایندگان چهار وزاتخانه برای تحقق این پروژه فراملی بسته خواهد شد. ولی تیموری معاون محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری حضور در نمایشگاه اکسپو دوبی ۲۰۲۰ را سرآغازی بر معرفی برند ملی گردشگری می‌داند و امیدوار است که این حضور با دستاوردهای ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران همراه باشد. او ۶ ماه آینده را ۶ ماه کلیدی دانست که به‌طور آزمایشی محصولات با برند ملی گردشگری کشورمان عرضه خواهند شد.

چرا برند ملی گردشگری

به نظر می‌رسد برند ایران بر روی کالاهای گردشگری ما را بیش‌ازپیش به دنیا معرفی کند، آن‌هم در شرایطی که ایران را با مسائل و تنش‌های سیاسی مختلف به جهان شناسانده شده است. پس شرکت و حضور محصولات گردشگری کشورمان با یک برند به نام کشور عزیزمان ایران این نوید را می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک محصولات ارزشمندمان راحت‌تر راهی بازارهای جهانی شوند و مشتریان علاقه‌مند بین‌المللی آن‌ها، با سهولت بیشتری به‌قصد خرید راهی کشور عزیزمان ایران‌گردند. به نظر می‌رسد برند ایران منافع زیاد اقتصادی در پی داشته باشد. نه‌تنها برای کالاهایی که بانام این برند به نمایشگاه‌های خارجی وارد می‌شوند بلکه برای آن دسته از محصولات که توفیق حضور در نمایشگاه‌های جهانی را نداشته‌اند نیز مفید و پرفایده است.

پایان دادن به یک سنت اشتباه

شاید عجیب باشد ولی بخشی از زعفران کشورمان در اسپانیا بسته‌بندی و به نام این کشور به کشورهای اروپایی صادر می‌شود. همین بلا بر سر دیگر محصولات کشورمان نیز آمده است و شاید بزرگ‌ترین دلیل آن عدم‌حمایت دولت از برند ملی کشورمان بوده باشد. فقدانی که با صحبت‌های معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیش‌ازپیش موردتوجه قرار گرفت و البته قول‌های ایشان نوید روزهای خوشی را برای کالاهای گردشگر پسند ما داد.
برند ایران و نام ایران باهنر ایران و ایرانی دربرند ملی گردشگری جلوه بهتری پیدا می‌کند و پایانی بر سنت‌های اشتباه صادراتی کشورمان خواهد شد. تمایز محصولات و کالاهای ایرانی از دیرباز در بین محصولات مختلف مشهود و قابل‌توجه بوده است ولی تمایز دربرند ایران سال‌ها مغفول مانده و تنها در چند کالای خاص این نام در کنار کالا جلوه‌نمایی کرده است. به امید آنکه اخبار مطرح‌شده توسط معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور عزیزمان نویدبخش جذب سرمایه‌های معنوی و مادی بیشتر برای کشورمان باشد.

منبع: تسنیم نیوز


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *