بررسی سفر و شخصیت انسان

سفر و روحیه انسان| مجله گردشگری سایت سفر دات کام
اشتراک گذاری:

شخصیت به عنوان وجه حائز اهمیتی از روانشناسی انسان، ترکیبی از عوامل زیستی و تجربیاتی است که در طول حیات خود شکل می‌گیرد. بخشی آن تجربیات که از آن در این مقاله به عنوان سفر یاد می‌کنیم، تغییرات شخصیتی را به شکل ملموسی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای یک انسان وجوه گوناگونی برای سفر وجود دارد. برای نمونه سفرهائی که بر اثر جنگ انجام می‌شود، هر چند که ماهیت گردشگری دارد و مولفه‌های سفر در آن به نوعی دیده می‌شود، اما اجباری که در آن وجود دارد، به شکل کاملا متفاوتی در شخص اثرگذار است.

بررسی سفر و شخصیت انسان|مجله گردشگری سایت سفر

حتی در سفرهای زیارتی بنابر اعتقادات انسانها، شخص بیش از اینکه بدنبال تفریح، خرید و گردش باشد، بدنبال آرامش روحی و معنویات است و در این راستا آرامش متفاوت‌تر از هر تجربه دیگری از سفر را کسب می‌کند. انسان حتی در عصرهای گوناگون چه بصورت انفرادی و چه بصورت جمعی به سفر پرداخته است. وقتی صحبت از سفرهای انفرادی است، نیاز شخص به سفر در طول تاریخ نمایان‌تر می‌شود .

بیشتر بخوانید : ترفندهای خرید اینترنتی بلیط هواپیما

تاثیر سفر در روان انسان

با هر شکلی هم که در نظر گرفته شود، شاید سفر بیشتر جنبه کشف ابعاد نهان و آشکار وجود انسان را بارزتر می‌کند. چراکه سفرکننده خود را در معرض آزمونهای مختلفی قرار می‌دهد که خود انتخاب کرده است و بدین ترتیب از میزان سازش پذیری، مقاومت، رویارویی (چه تلخ و چه شیرین) مواجه می‌شود.

در صورتی که انسان بیشتر به حالات و ماهیت وجودی خود بنگرد، در حقیقت انسان از همان بدو خلقت در حال سفر کردن است و حتی در ادیان مختلف از مرگ به سفر یاد می‌شود. البته موضوع سفر در این مقال سیر و سفر در آفاق است و جنبه سفر به درون بررسی نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر

اما سفرهائی که به قصد مهاجرت برای زندگی بهتر، ارتقا تحصیلی و شغلی و یا رفع نگرانی و دغدغه های مربوط به آینده شخص باشد، طبیعتا نیاز به بررسی بیشتری دارد.حال آنکه سفرهای چند روزه و موقت که بقصد بازگشت به خانه انجام می‌شود، بررسی چندانی را نمی‌طلبد. در این حالت شخص آگاه هست که پس از مدت کوتاهی به مبدا خود باز خواهد گشت و خوب یا بد، آن سفر به اتمام خواهد رسید.

تاثیر سفر در روان انسان|مجله گردشگری سایت سفر

سفر انفرادی یا گروهی

سفرهائی که بصورت گروهی انجام می‌شود و در سالهای اخیر از آن با عبارت تور تعبیر می‌شود، خود نمونه‌ای از نیاز انسان به تعامل با سایر افراد در قالب زندگی گروهی است. آشنائی با سلیقه های مختلف، چالش های موجود در سفر و نحوه رویارویی با اتفاقات مثبت و منفی سفر،‌ شخص را به تفکر وا داشته و بدین شکل تجربیات ارزنده‌ای را بدست می آورد.

بیشتر بخوانید : وسایل مورد نیاز برای سفر

در دورانی که شخصیت انسان هنوز قابلیت شکل گرفتن و تغییر را داراست، سفرهای گروهی و دسته جمعی باعث می‌شود که به نوعی تشریک مساعی با افراد مختلف و همسفرها را آموخته و تجربه کند و همین تجارب است که شخصیت افراد را دستخوش تغییر و شکل‌گیری قرار می‌دهد.

سفر گروهی|مجله گردشگری سایت سفر

کارل کوستاو یونگ – روانشناس شهیر سوئیسی – شکل‌گیری و تغییر در شخصیت را به سن بخصوصی محدود نمی‌داند و معتقد است که شخصیت انسان حتی در بزرگسالی نیز از جنبه های گوناگون دارای امکان تغییر است. به همین ترتیب و بنابر تحقیقاتی که در روانشناسی سفر توسط روانشناسان انجام شده است (زیمرمن و ناییر مجله روانشناسی شخصیت ۲۰۱۳)، لزوم گنجاندن برنامه‌‌های مسافرت در دوران تحصیلات عالی توصیه می‌شود.

بنابراین سفر در طول تمام مراحل زندگی، چه اینکه شخص حق انتخاب چگونگی سفر را داشته باشد و چه بصورت جبری سفر کند در روان او نقش مهمی را ایفا می‌کند.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *