برای سفر به ارمنستان دلار بهتر است یا درام؟

برای سفر به ارمنستان دلار ببریم یا درام؟ | مجله سفر دات کام
اشتراک گذاری:

ارمنستان همسایه شمالی ایران، سرزمینی متمدن و با قدمت تاریخی است. این سرزمین کهن همواره میزبان خوبی برای گردشگران ایرانی بوده و همچنان بسیاری از گردشگران را از سراسر دنیا به‌سوی خود دعوت می‌نماید.

از طرفی هم‌وطنانمان پیش از سفر به ارمنستان با سؤالات مهمی روبرو می‌شوند، به‌طور مثال می‌پرسند که واحد پول ارمنستان چیست و ارزش آن در برابر دلار چقدر است؟ یا اینکه برای سفر به ارمنستان چه مقدار پول باید پس‌انداز نمود؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به سؤالات متداول شما پیرامون پول ارمنستان پاسخ دهیم.


درام، واحد پول ارمنستان


 درام، واحد پول ارمنستان| سفر دات کام


واژه درام ریشه‌ی پارسی میانه دارد و از واژه درم برگرفته‌شده است. درام با واژه‌هایی نظیر درهم عربی و دراخمای یونان باستان هم‌خانواده است و این نشان می‌دهد که این واژه‌ها همگی از درم پارسی نشایت گرفته‌اند.

امروزه درام یکای پول جمهوری ارمنستان است. درام را به ارمنی به شکل դրամ نگارش می‌کنند. این پول در سه مقطع زمانی تغییراتی را تجربه کرد. تغییرات اول آن مربوط به سال‌های ۱۹۹۳ الی ۱۹۹۵ بود. که ظاهر پول‌های چاپ‌شده در آن دوران به‌کلی با ظاهر فعلی تفاوت دارد.

تغییرات دوم از سال ۱۹۹۸ الی ۲۰۱۷ صورت پذیرفت که در آن چهره افراد مشهور فرهنگ و هنر ارمنستان در پول‌های جدید این کشور چاپ گردید. و از سال ۲۰۱۸ به بعد نیز تغییراتی در سیستم پولی ارمنستان رخ‌داده این تغییرات آخرین آن‌ها بوده است.

بیشتر بخوانید : چگونه در نوروز ۹۸ ارزان سفر کنیم؟


ارزش درام در مقابل دلار


 ارزش درام در مقابل دلار| مجله سفر دات کالم


درام چندان در مقابل دلار ارزشمند نیست. امروزه هر دلار ایالات متحد آمریکا حدوداً برابر ۵۰۶٫۴۶ درام است. که البته این نرخ همیشه ثابت نخواهد ماند و با تغییرات مختلف نوسان خواهد کرد.


ارزش درام در مقابل ریال


 ارزش درام در مقابل ریال | مجله سفر دات کام


با همان فرمول بالا که حساب کنید می‌بینید که درام از ریال ما باارزش‌تر است. اگر ارزش یک دلار را طبق اعلام دولت ۴۲۰۰ تومان یا ۴۲۰۰۰ ریال در نظر بگیریم.

متوجه خواهیم شد که یک دلار آمریکا معادل ۴۲۰۰۰ ریال ایران است.پس هر درام ارمنستان چیزی در حدود ۸۵٫۸۱۱ ریال ایران است. یعنی بابت هر ۸ تومان ایران یک درم می‌توان دریافت نمود.

همان‌طور که با هر ۴۲۰۰ تومان ایران می‌توان یک دلار دریافت کرد، البته اگر دلار را ۴۲۰۰ تومان فرض بگیریم. اما برای آنکه با خرج و دخل پولمان در ارمنستان بیشتر آشنا شویم نیاز به شناخت بیشتر از هزینه‌ها در ارمنستان داریم.

هزینه‌ها در ارمنستان


کمترین هزینه‌ها در ارمنستان مربوط به وسایل عمومی است که برای استفاده از آن‌ها باید ۱۰۰ درام پرداخت کنید. حال فرض کنید هر درم معادل ۸ تومان ایران باشد. این یعنی با ۸۰۰ تومان می‌توان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد که به نسبت نرخ معقول و به‌صرفه است.

البته این هزینه وسیله عمومی است که کمترین هزینه محسوب می‌گردد. خرید یک وعده‌غذای فوری ساده در ارمنستان چیزی در حدود ۱۰۰۰ درم است که معادل ۸۰۰۰ تومان ما می‌شود. تا اینجا هزینه‌ها چندان نجومی نیست.

جالب اینجاست که با صرف حدود ۳۰۰ هزار تومان برای یک‌شب می‌توان دریکی از هتل‌های متوسط ارمنستان اقامت نمود.


در ارمنستان، دلار خرج کنیم یا ریال؟


 در ارمنستان، دلار خرج کنیم یا ریال؟|  سفر دات کام


دلار ارز مشهور تجارت و کسب‌وکار محسوب می‌شود. در فرودگاه‌های بین‌المللی دلار به‌راحتی خرج می‌گردد و در اکثر هتل‌ها دلار ارز مقبول و محبوبی است.

اما در جامعه ارمنستان ، علی‌الخصوص در بازار ارمنستان درام مقبولیت بیشتری برای مسافرین نسبت به دلار دارد چراکه برای مسافر به‌صرفه‌تر است که دلار را ابتدا به درام تبدیل نماید و سپس آن را خرج کند.

برخی از هتل‌ها وظیفه این تغییر پول را انجام می‌دهند. بنابراین فراموش نکنید که برای گردش در ارمنستان نیاز بیشتری به درام دارید تا به دلار!

نماد درام


درام هم مانند دلار نماد خاص خود را دارد. برای دلار از یک‌شکل s که بر روی آن دو خط کشیده شده استفاده می‌کنند. درام هم مانند تمامی واحدهای مالی نماد ویژه‌ای دارد، نماد درام ֏ (֏) یا դր است.

پس اگر این شکل را در کنار رقمی در رستوران‌های ارمنستان مشاهده کردید، چندان متعجب نشوید. البته اگر آن رقم از بودجه شما بزرگ‌تر بود موضوع فرق خواهد کرد و تعجب سهم شما از رستوران خواهد بود.

انواع اسکناس درام

اسکناس ۵۰۰ درام ارمنستان

سفر دات کام | اسکناس 500 درام ارمنستان


اسکناس ۵۰۰ درام ارمنستان از سال ۲۰۱۷ چاپ‌شده است که روی آن تصویر کلیسای شهر واغارشاپات نقش بسته و پشت آن تصویر نوح ویارانش است که همراه حیوانات و کشتی نجاتشان در کوه آرارات آرام‌گرفته‌اند.

ازنظر ارزش، با این اسکناس می‌توان یک کورس تاکسی گرفت و ارزشش به‌اندازه حدوداً ۴۰۰۰ تومان ما است.

اسکناس ۱۰۰۰ درام ارمنستان

اسکناس 1000 درام ارمنستان | سفر دات کام


اسکناس ۱۰۰۰ درام ارمنستان به رنگ بنفش دیده می‌شود و از سال ۲۰۱۸ چاپ‌شده است. تصویر روی اسکناس متعلق به بارویر سواگ، شاعر و چهره سیاسی ارمنستان است.

تصویر پشت اسکناس تصویر خانه ‌موزه بارویر سواگ است. با این اسکناس معمولاً می‌توان یک وعده‌غذای فوری ساده‌ای تهیه کرد.

اسکناس ۲۰۰۰ درام ارمنستان

اسکناس 2000 درام ارمنستان | سفر دات کام


اسکناس ۲۰۰۰ درام ارمنستان به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شود و از سال ۲۰۱۸ چاپ‌شده است. تصویر روی اسکناس متعلق به تیگران پتروسیان، استاد بزرگ شطرنج ارمنی اهل شوروی است.

تصویر پشت اسکناس تصویر خانه شطرنج تیگران پتروسیان در ایروان به همراه مجسمه‌ی یادبود وی است.

اسکناس ۵۰۰۰ درام ارمنستان

 اسکناس 5000 درام ارمنستان | مجله سفر دات کام


اسکناس ۵۰۰۰ درام ارمنستان به رنگ قرمز دیده می‌شود و از سال ۲۰۱۸ چاپ‌شده است. تصویر روی اسکناس متعلق به پرتره ویلیام سارویان، رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس است. تصویر پشت اسکناس تصویر مجسمه سارویان در شهر ایروان است.


اسکناس ۱۰۰۰۰ درام ارمنستان


 اسکناس 10000 درام ارمنستان| سفر دات کام


اسکناس ۱۰۰۰۰ درام ارمنستان به رنگ بنفش دیده می‌شود و از سال ۲۰۱۸ چاپ‌شده است.

تصویر روی اسکناس متعلق به کومیتاس وارداپت، روحانی، نظریه‌پرداز موسیقی، آهنگ‌ساز، رهبر ارکستر، نوازنده است. تصویر پشت اسکناس تصویر مجسمه یادبود کومیتاس وارداپت است.


اسکناس ۲۰۰۰۰ درام ارمنستان


 اسکناس 20000 درام ارمنستان| مجله سفر دات کام


اسکناس ۲۰۰۰۰ درام ارمنستان به رنگ آبی دیده می‌شود و از سال ۲۰۱۸ چاپ‌شده است. تصویر روی اسکناس متعلق به ایوان آیوازوفسکی، نقاش ارمنی-روس است. تصویر پشت اسکناس تصویر موزه هنر و مجسمه یادبود ایوان آیوازوفسکی در کریمه ارمنستان است.


اسکناس ۵۰۰۰۰ درام ارمنستان


 اسکناس 50000 درام ارمنستان | مجله سفر دات کام


اسکناس ۵۰۰۰۰ درام ارمنستان به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شود و از سال ۲۰۱۸ چاپ‌شده است. تصویر روی اسکناس متعلق به گریگور روشنگر نخستین رهبر دینی ارمنیان است. تصویر پشت اسکناس تصویر یک کلیسا در ارمنستان است.


واحد پول در کشور ارمنستان درام است و ارمنستان همچنان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری جهان محسوب می‌شود. برای سفر به این کشور، شناخت واحد پول آن بسیار حائز اهمیت است.

چراکه درام از هر واحد پول دیگری در ارمنستان متداول‌تر است و مردم و کسبه به معامله با درام ارمنستان بیشتر علاقه نشان می‌دهند.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *