بایدها و نباید های سفر کردن

اشتراک گذاری:

 سفر کردن به هر مکانی در جهان، چه سفرهای خارجی و چه سفرهای داخلی، نیازمند رعایت احتیاط های خاصی است؛ چنانچه برخی از این احتیاط‌ها بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می‌رسند، اما خیلی راحت ممکن است عدم رعایت آنها باعث پیش آمد اتفاقات ناگواری در سفر باشد.

ما در این مقاله به چندین نکات احتیاطی اشاره خواهیم کرد؛ تا شما با رعایت کردن آنها، سفر خوبی را داشته باشید.

پول نقد خود را در معرض دید قرار ندهید

همراه داشتن مقادیر زیادی از پول نقد، ازجمله کارهایی است که باید از حمل آن پرهیز شود؛ اما گاهی به ناچار که مجبور به حمل این پول‌ها در سفر هستیم، نباید آن را در معرض دید قرار دهیم. امروزه کارت‌های بانکی در سرتاسر جهان هستند که می‌توان در بسیاری از هتل ها و مراکز گردشگری از آن‌ها استفاده کرد. همچنین با داشتن پول نقد، حتما در انتخاب رزرو اتاق هتل دقت کنید که یک گاو صندوق امن داشته باشد تا بتوانید پول‌های خود را با خیال راحت در آن قرار دهید. در غیراینصورت از صندوق‌های امانت که نزد پذیرشگران هتل است می‌توانید درخواست یک صندوق نمایید تا پول و اشیا با ارزش و گران بهای خود را داخل آن قرار دهید.

مانند یک توریست به نظر نیایید

سعی کنید در سفر هرگز شبیه یک توریست لباس نپوشید. همچنین کیف کمری، دوربین و یا دیگر وسایل را همراه خود حمل نکنید. اگر در یکی از شهرهای بزرگ جهان مسیر را گم کردید، فوری نقشه راهنما را با استرس از کیف خود بیرون نکشید. برای قدم هایتان به سمت مقصد استوار و با فکر قدم بردارید؛ و طوری رفتار کنید که انگار به مسیر اشراف دارید. اگر پلیسی را مشاهده کردید، از او آدرس بپرسید؛ در غیراینصورت خیلی ساده در یک مغازه بایستید و سوال خود را بپرسید.

بی احتیاط نباشید

هرگز کیف خود را آویزان و معلق دست نگیرید؛ چراکه یک دزد به راحتی می تواند در کسری از ثانیه کیفتان را برباید. اگر لازم است که یک کیف همراه خود داشته باشید؛ آن را محکم بچسبید و بیشتر در سمت جلوی خودتان قرار دهید. حتما همیشه کیف خود را در خلاف خیابان روی دوش قرار دهید. در صورت همراه داشتن کیف پول جیبی، آن را به جای گذاشتن در جیب عقب شلوار، در جیب های جلوی آن قرار دهید. اگر فردی کاملا بی احتیاط عمل کند، دزدها به راحتی می‌توانند حتی با یک تیغ، زیر جیب عقب را پاره کرده و کیف را بربایند.

تنها در جاهای خلوت پرسه نزنید

در هر مکانی، وقتی تعداد زیاد باشد امنیت برقرار است. وقتی در حال خرید یا دیدن مناظر هستید یک یا چند نفر را همراهتان ببرید. اگر قصد سفر تک نفره دارید، مخصوصا در یک کشور خارجی، بهتر است با تورهای گروهی همراه شوید. بسیاری از این تورهای گردشگری اوقات فراغت خوبی را برای شما فراهم می کنند و در مسیر دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد.

پاسپورتتان را گم نکنید

پاسپورت یکی از مواردی است که به شدت باید مراقب آن بود. پاسپورت بعضی از کشورها، قیمت بالایی در بازار سیاه دارند. گم کردن یا دزدیده شدن پاسپورت، شما را مجبور به مراجعه به سفارت خواهد کرد؛ و حتی ممکن است پروازتان را از دست بدهید. حتما شماره پاسپورتتان را در جایی بنویسید و در محلی جداگانه نگهداری کنید؛ همچنین هیچ ضرری ندارد یک کپی از آن تهیه کنید و به دست شخصی در منزل بسپارید. انجام چنین اقداماتی می تواند راه نجاتی در روزهای سردرگمی برای شما باشد.

هوشیار بمانید

نسبت به محیط اطراف‌تان هوشیار بمانید. اگر در حال رانندگی متوجه شدید محله‌ای که در آن هستید؛ شبیه جایی نیست که باید در آن باشید، سریعا دور بزنید. مخصوصا در زمان پیاده روی بسیار بر محیط اطراف خود اشراف داشته باشید؛ تا در صورت عدم تطبیق محیط سریعا از راهی که آمده‌اید برگردید.

کیف وسایل خود را ایمن نگه دارید

حتی یک دزد تازه‌کار هم می‌تواند قفل کیف یا چمدان را باز کند. برای محافظت بیشتر، چسبی مخصوص را دور چمدانتان ببندید. یا حتی از زنجیر فلزی کوچکی استفاده کنید و آن را با قفلی مناسب ببندید. با این کار باعث می شوید سارقان از خیر آن بگذرند و وقت زیادی را صرف باز کردن آن نکنند؛ و سراغ هدف های راحت تر بروند، چون به زمان خود بها می‌دهند.

درب های محل اقامتتان را قفل نمایید

هنگام رانندگی در محیطی ناآشنا، حتما درب‌های خودرو را قفل کنید و پنجره ها را بالا بکشید. بیشتر سرقت خودروها در روز اتفاق می‌افتد. همچنین برای ترک منزل به مدت چند روز، حتما تمامی درب‌ها و پنجره‌های منزل خود را کنترل کنید تا بسته و در صورت نیاز قفل شود.

مجهز سفر کنید

همیشه برای سفرتان برنامه ریزی داشته باشید؛ و نسبت به مقصد مورد نیاز، سعی کنید وسایل لازم برای آن سفر را همراه خود داشته باشید. که بهترین کار، تهیه چک لیستی از اقلام مورد نیاز می‌باشد، تا هنگام جمع کردن، چیزی از قلم نیوفتد.

برای احتیاط و اطمینان خاطر بیشتر، همیشه کیف کوچک و قابل حملی را برای داخل هواپیما به همراه داشته باشید؛ چون ممکن است در حین پرواز به مقصد مورد نظر، اگر هواپیما توقف و یا تعویض داشته باشد، وسایلتان به مکان دیگری اشتباها برده شود. بنابراین مقداری لباس، وسایل ضروری و وسایل آرایشی و بهداشتی همراه خود داشته باشید.

اصولا در هتل‌ها لوازم بهداشتی ساده ای وجود دارد. آن چیزی که مد نظر شما است در هتل موجود نمی‌باشد. بنابراین اگر از شامپو، صابون و شوینده مخصوصی استفاده می‌کنید حتما همراه خود داشته باشید.

از کارت اعتباری خود محافظت نمایید

کارت اعتباری را به همراه داشته باشید که قصد دارید تمام هزینه‌های سفر خود را با آن پرداخت کنید. اگر کارت‌های دیگری دارید که به ندرت استفاده می‌شوند، آن ها را در خانه بگذارید. در طول سفر همیشه حواسمان به موجودی حسابمان باشد. اگر در جایی، کسی مشخصات کارت شما را دید؛ حتما سریعا رمز کارت خود را تغییر دهید.

تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، ساده‌ترین نکاتی هستند که در صورت احتیاط، می‌تواند سفر خوبی را برای شما رقم بزند. با کمی برنامه‌ریزی و هوشیاری در هنگام سفر قطعا هیچ اتفاق ناگواری شما را غافلگیر نخواهد کرد. البته که موارد قابل احتیاط بسیار زیاد هستند که ما در این مقاله فقط چند مورد کلی را برای شما متذکر شدیم تا از آن‌ها غافل نشوید.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *