باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان بر اساس رتبه‌بندی

باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان بر اساس رتبه‌بندی- سفر دات کام
اشتراک گذاری:

پاسپورت سندی است که هویت هر فرد را در کشوری دیگر نشان می‌دهد. هرساله باارزش‌ترین پاسپورت‌های جهان بر اساس رتبه‌بندی‌ها اعلام می‌شود. هر چه یک پاسپورت معتبرتر باشد افراد دارای آن به کشورهای بیشتری بدون اخذ ویزا می‌توانند سفر کنند. در ادامه ما به معرفی قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا پرداخته‌ایم.


قوی‌ترین پاسپورت دنیا بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه Henley Passport Index


برای تعیین باارزش‌ترین پاسپورت‌ها مؤسسات اعتبار سنجی مختلفی وجود دارند. طبق آخرین فهرستی که مؤسسه Henley Passport Index منتشر کرده است، ژاپن در صدر قوی‌ترین پاسپورت‌های دنیا قرار دارد.

ژاپن با اخذ مجوز سفر بدون ویزا به کشور میانمار به‌عنوان ۱۹۰ اُمین کشور جایگاه نخست را در این رتبه‌بندی از آن خود کرده است. ازاین‌رو دوستانه‌ترین پاسپورت در جهان پاسپورت کشور ژاپن است.

در رده دوم این رتبه‌بندی کشورهای آسیایی سنگاپور و کره جنوبی با مجوز ورود بدون ویزا به ۱۸۹ کشور جهان قرار دارند. سنگاپور هنگام دریافت مجوز سفر بدون ویزا به کشور میانمار توسط ژاپن به رتبه دوم تنزل پیدا کرد. کره جنوبی هم با اخذ مجوز ورود بدون روادید به هند در رتبه‌ای هم‌طراز سنگاپور قرار گرفت.


پس از کشورهای آسیایی نوبت به کشورهای اروپایی می‌رسد. فرانسه و آلمان با مجوز ورود به ۱۸۸ کشور در رده سوم این رتبه‌بندی قرارگرفته‌اند. دانمارک، فنلاند، ایتالیا، سوئد نیز با اجازه ورود به ۱۸۷ کشور جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین لوکزامبورگ و اسپانیا با ۱۸۶ مجوز ورود جایگاه پنجم را دارند.

برخلاف تصور عمومی نسبت به پاسپورت آمریکا، شاهد جایگاه ششم در کنار کشورهای اتریش، هلند، نروژ، پرتغال، سوئیس، بریتانیا برای پاسپورت این کشور هستیم.

جایگاه ششم با ۱۸۵ مجوز ورود بدون ویزا به کشورهای جهان به این هفت کشور تعلق گرفته است. البته بیان این مطلب خارج از لطف نیست که این کشورها و به‌خصوص آمریکا تنها ۵ مجوز ورود با ژاپن فاصله دارد.

کانادا، بلژیک، ایرلند و یونان با ۱۸۴ مجوز رتبه هفتم را به خود اختصاص داده‌اند. پس‌ازاین کشورها رتبه هشتم و نهم متعلق به جمهوری چک با ۱۸۳ و جمهوری مالت با ۱۸۲ اجازه ورود بدون ویزا به سایر کشورها است. دهمین جایگاه هم به‌طور مشترک به ایسلند، استرالیا و نیوزلند با ۱۸۱ مجوز رسیده است.

هرساله رتبه این کشورها در فهرستی که از سوی مؤسسه Henley Passport Index منتشر می‌شود تغییر می‌کند. هر کدام از این کشورها دائماً خواستار افزایش اعتبار پاسپورت‌هایشان هستند و با دیپلماسی مناسب سعی در دستیابی به این مهم دارند.

بیشتر بخوانید : عوارض خروج از کشور

قوی‌ترین پاسپورت جهان بر اساس رتبه‌بندی Arton Capital’s Passport Index

رتبه‌بندی Arton Capital’s Passport Index در سال ۲۰۱۸ برای تعیین جایگاه قوی‌ترین پاسپورت علاوه بر مجوز ورود بدون ویزا، صدور فوری ویزا در فرودگاه هم در نظر گرفته شده است.

قوی‌ترین پاسپورت جهان بر اساس رتبه‌بندی Arton Capital’s Passport Indexدر رتبه‌بندی Arton Capital’s Passport Index در سال ۲۰۱۸ برای تعیین جایگاه قوی‌ترین پاسپورت علاوه بر مجوز ورود بدون ویزا، صدور فوری ویزا در فرودگاه هم در نظر گرفته شده است.

طبق آخرین رتبه‌بندی امارات متحده عربی با ۱۶۷ امتیاز جایگاه نخست و قوی‌ترین پاسپورت جهان را داراست. رتبه دوم را آلمان با ۱۶۶ امتیاز به خود اختصاص داده است. همچنین بر اساس این رتبه‌بندی سنگاپور، دانمارک، سوئد، فرانسه، ایتالیا، هلند، لوکزامبورگ، فنلاند، اسپانیا، نروژ، کره جنوبی و آمریکا با ۱۶۵ امتیاز در جایگاه سوم قرار دارند.

بیشتر بخوانید : چگونه ویزای توریستی بگیرم؟

قدرتمندترین پاسپورت بر اساس شاخص Nomad Capitalist

شاخص پاسپورت نوماد ارزش هر شهروند را در یک کشور نشان می‌دهد. Nomad Capitalist بر اساس نوع زندگی،کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌ها تأسیس شده است.

شاخص پاسپورت نوماد برای انتشار لیست قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا ۵ عامل اصلی و مهم را در نظر گرفته است. ۱٫ سفر بدون اخذ ویزا ۵۰ درصد از رتبه، ۲٫ مالیات ۳۰ درصد رتبه، ۳٫ داشتن آزادی کلی و ۴٫ داشتن تابعیت دوگانه و ادراک نیز هر کدام ۱۰ درصد رتبه را شامل می‌شود.

مهم را در نظر گرفته است. ۱٫ سفر بدون اخذ ویزا ۵۰ درصد از رتبه، ۲٫ مالیات ۳۰ درصد رتبه، ۳٫ داشتن آزادی کلی و ۴٫ داشتن تابعیت دوگانه و ادراک نیز هر کدام ۱۰ درصد رتبه را شامل می‌شود.

کشور سوئد با ۱۷۶ مجوز ورود به کشورها بدون اخذ ویزا، مالیات ۳۰ و ادراک، تابعیت دوگانه و آزادی کلی برای این کشور هر کدام ۵۰ است.

بعد از سوئد کشورهایی چون بلژیک، ایتالیا، اسپانیا و ایرلند قرار دارند. طبق این رتبه‌بندی آمریکا در جایگاه ۳۵ اُم قرار دارد و جای بسی تعجب است که حتی جزء ۳۰ کشور قدرتمند هم نیست.

جایگاه پاسپورت ایران

جایگاه پاسپورت ایران- سفر دات کام

پاسپورت ایران در رتبه‌بندی مؤسسه Henley با ۴۲ مجوز ورود بدون ویزا به سایر کشورهای جهان جایگاه نود و ششم را به خود اختصاص داده ،متاسفانه به دلیل تحریم های ظالمانه پاسپورت ایران در کنار کره شمالی جزء ضعیف ترین پاسپورت‌های دنیا شده است.

همچنین طبق رتبه‌بندی Arton Capital’s Passport Index رتبه ۸۹ در اختیار ایران و سودان می‌باشد. در این رتبه‌بندی بعد از ایران کشورهای بنگلادش و یمن در رتبه ۹۰، سومالی در رتبه ۹۱، سوریه در رتبه ۹۲، کشورهای پاکستان و عراق در رتبه ۹۳ و در آخر افغانستان با رتبه ۹۴ قرار دارند.

علاوه بر این‌ها در رتبه‌بندی بر اساس شاخص نوماد هم ایران رتبه ۱۹۱ را داراست. میزان امتیاز پاسپورت ایرانی در این شاخص در سفر بدون نیاز به اخذ روادید ۳۷، مالیات ۳۰ و در داشتن تابعیت دوگانه، ادراک و داشتن آزادی هر کدام ۱۰ امتیاز است.

با یک پاسپورت قدرتمند بدون طی کردن مراحل وقت‌گیر اخذ ویزا و یا با گرفتن ویزا در فرودگاه مقصد به‌صورت فوری به‌راحتی می‌توان سفر کرد.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *