انواع درجات سختی سفر

اشتراک گذاری:

امروزه طبیعت گردی و سفر در قالب تور در تمام دنیا بسیار مورد توجه مردم و عاشقان سفر قرار گرفته است. و افراد با هر سن و سالی تمایل دارند برای رفع خستگی و گرفتن انرژی به مسافرت بروند. یکی از موارد مهم در انتخاب مقصد برای سفر کردن، شرایط آن می‌باشد که اصطلاحا سختی سفر (Degree of  difficulty) گفته می‌شود. درجه سختی نه تنها در سفر بلکه در برخی از رشته‌های ورزشی نیز به کار می‌رود. هر شخص نسبت به شرایط جسمی و روحی خود باید مقصدی را انتخاب کند که نسبت به توانایی خودش مناسب باشد. مثلا یک شخص سالخورده که از لحاظ وضعیت جسمانی مشکل تحرک دارد اصلا نمی‌تواند به مقصدی که پستی و بلندی و یا شیب دارد برود. بنابراین در سالها‌ی اخیر جدولی تهیه شد که در آن میزان سختی سفر را از ۱ تا ۵ درجه‌بندی کردند و نسبت به هر درجه شرایطی در آن تعریف گردید. آژانس‌های هواپیمایی که تور برگزار می‌کنند با استفاده از این جدول در توضیحات تور خود، درجه سختی آن را نیز مشخص می‌کنند تا مسافرین بتوانند بهترین تصمیم برای انتخاب تور را داشته باشند. در ادامه درجات هر سختی سفر و شرایطش را توضیح خواهیم داد.

درجه ۱ (سختی سبک):

در این نوع درجه از سفر، فعالیت جسمانی بدن بسیار کم و راحت می‌‎باشد. در این نوع سفرها، معمولا مسیر هموار، پیاده روی کوتاه و شرایط مساعد می‌باشد. این نوع درجه از سفر برای همه گروه‌های سنی مناسب می‌باشد.

درجه ۲ (سختی متوسط):

در این نوع سفر، افراد باید آمادگی جسمانی خوبی داشته باشند. مسیرها نسبتا طولانی هستند و گاها فراز و نشیب‌هایی در مسیر می‌باشد. مسافران حدود ۲ الی ۴ ساعت در روز پیاده‌روی‌ می‌کنند. اقامت در چادر یا کمپ می‌باشد و افراد از توالت‌های صحرایی استفاده می‌کنند.

درجه ۳ (سختی سخت):

در این نوع درجه از سفر افراد حتما باید آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند. مسیرها بسیار ناهموار هستند و در ارتفاعات نیز انجام می‌شود. پیاده‌روی‌ها حدود ۴ تا ۷ ساعت در روز طول می‌کشد. کمپ‌ها در ارتفاعات انجام می‌شود و از توالت صحرایی باید استفاده کنند.

درجه ۴ (سختی سنگین):

برای شرکت در این نوع درجه از سفر میبایست حتما در برنامه‌های سفر با درجه ۳ (سختی سخت) قبلا شرکت کرده باشیم تا از لحاظ جسمانی و روحی آمادگی لازم را داشته باشیم. این نوع سفر مستلزم تجربه و سابقه کوهنوردی یا کوهپیمایی در ارتفاعات بالا را دارد. از آنجاییکه این نوع سفرها در ارتفاعات بالای ۴۲۰۰ انجام می‌شود و بیش از ۸ ساعت کوهپیمایی به همراه دارد ممکن است شرایط آب و هوا متغیر باشد و همین موضوع به سختی سفر بیافزاید. برای حضور در این برنامه‌ها افراد باید وسایل و تجهیزات مناسب را با خود همراه داشته باشند. در این نوع سفرها نیز کمپ در ارتفاعات انجام می‌شود و افراد از توالت صحرایی استفاده می‌کنند. افراد برای حضور در این نوع سفر حتما باید تاییدیه سرپرست برنامه را داشته باشند. در غیر اینصورت نمی‌توانند شرکت کنند.

پیشنهاد می‌گردد برای انجام این نوع سفرها حتما همراه یک تیم و با حضور چند نفر باشید زیرا تنهایی ممکن است خطرات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

درجه ۵ (سختی فوق سنگین):

اگر توانستیم چندین برنامه با درجه سختی ۴ را برویم و آمادگی جسمانی خود را افزایش بدیم حال می‌توانیم در این نوع سفر با درجه سختی فوق سنگین شرکت کنیم. در این نوع سفر افراد حتما باید کلیه امکانات و تجهیزات کوهنوردی و صخره‌نوردی را بشناسند و با خود همراه داشته باشند. نیاز اولیه این مدل سفرها، آمادگی جسمانی و روحی بالاست. این مدل سفرها معمولا در ارتفاعات بالای ۵۲۰۰ متر انجام می‌شود. مسافتهای طولانی و ناهموار سنگلاخی که حدود ۸ الی ۱۲ ساعت کوهنوردی سخت در روز را برای افراد به همراه دارد و ممکن است شرایط آب وهوایی در برخی از ارتفاعات این شرایط را نیز سخت‌تر کند. حتما برای شرکت در این مدل صعودها، افراد باید از سرپرست برنامه تاییدیه و مجوز حضور را داشته باشند و برای کمپ کردن در ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی مشکل نداشته باشند.

امیدواریم با این مقاله توانسته باشیم که توضیحات کامل از شرایط سفرها رو به شما سفردوستان ارائه کرده باشیم تا با شناخت درجات سختی سفرها بتوانید بهترین مقاصد را انتخاب کنید و از سفر خود لذت ببرید.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *