اقامت ترکیه با خرید خانه و اخذ پاسپورت

اشتراک گذاری:

امروزه اکثر مردم تمایل دارند تا اقامت کشور دیگری را داشته باشند؛ از آنجایی‌که اخذ اقامت در کشورهای مختلف راحت نیست؛ گاهی بسیار زمان‌بر و با هزینه‌های زیاد همراه است؛ کشور ترکیه در این حین بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. سفر به ترکیه از قدیم بخاطر نداشتن ویزا، همسایگی با ایران و هزینه‌های معقول، همیشه انتخاب ایرانیان بوده است. بنابراین خرید خانه در ترکیه یکی از سریع‌ ترین ، ارزان ترین و بدون دردسرترین روش ها برای اخذ اقامت و پاسپورت است. اکثر ایرانیان با اجاره یا خرید خانه، اقامت ترکیه را به دست آورده‌اند.  در صورت خریداری ملک در ترکیه به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار، امکان دریافت پاسپورت کشور ترکیه در کمتر از دو هفته نیز وجود دارد. بنابراینخرید خانه یکی از روش های محبوب اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان در کمترین زمان به شمار می‌رود.

ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که اطلاعات لازم درباره خرید خانه و ملک در ترکیه را برای شما بیان کنیم؛ و  توضیح دهیم که چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیرید.

مزایای اقامت ترکیه برای ایرانیان

ترکیه با توجه به همسایگی با کشور ایران، از لحاظ ارزش پولی و فرهنگی، نزدیکی‌های زیادی با ما دارد. همین امر باعث شده است، اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان محبوبیت بیشتری نسبت به سایر روش های مهاجرتی و اقامتی داشته باشد. سازگار شدن با زندگی در ترکیه سریع تر از زندگی در سایر کشورها می‌باشد؛ همچنین هزینه‌های زندگی بسیار نزدیک به هزینه‌های داخل ایران می‌باشد.

چگونه با خرید ملک در ترکیه اقامت بگیریم؟

با خرید ملک در ترکیه با هر قیمتی شما مشمول اخذ اقامت ترکیه خواهید شد. چنانچه اگر قیمت ملک و یا مجموع ملک‌های خریداری شده، کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد، اقامت شما یکساله خواهد بود. اقامت یکساله ترکیه قابل تمدید است؛ و با آن می‌توانید در ترکیه حساب بانکی باز کنید. با اقامت یک ساله، اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت؛ و برای مجوز کار در ترکیه باید مجوز چالیشما ایزین دریافت نمایید.

اما اگر قیمت ملک و یا مجموع قیمت خانه هایی که در ترکیه خریداری کرده‌اید، بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد، امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای شما وجود دارد. با اخذ پاسپورت ترکیه، شما شهروند ترکیه محسوب می‌شوید؛ و از تمام حقوق شهروندی بهره‌مند می‌شوید. با در دست داشتن پاسپورت ترکیه، می‌توانید در ترکیه کار کنید، حساب بانکی باز کنید، تحصیل کنید و بدون نیاز به تمدید اقامت برای همیشه در ترکیه زندگی کنید.

در بین تمامی کشورهای جهان، ترکیه راحت ترین سیاست اعطای پاسپورت و حق شهروندی را دارد؛ به همین دلیل به دوستانی که قصد مهاجرت و اخذ پاسپورت دوم را دارند، پیشنهاد می‌کنیم که این روش بدون دردسر را انتخاب نمایند.

برای آنکه با خرید خانه در ترکیه بتوانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید، باید خانه خود را با شرایط زیر بخرید:

۱- ارزش خانه خریداری شده یا مجموع ارزش خانه های خریداری شده شما در ترکیه، باید بالاتر از ۲۵۰۰۰۰ دلار باشد.

۲- خانه به صورت نقد خریداری شود.

۳- تا سه دست قبل به تحت مالکیت افراد خارجی نبوده باشد. (یعنی سه مالک قبلی این خانه خارجی نباشند.)

۴- تا سه سال اجازه فروش خانه ای را که به منظور دریافت حق شهروندی خریداری می‌کنید، نخواهید داشت.

۵- هر فرد خارجی فقط می‌تواند حداکثر ۳۰ هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند.

۶- شهروندان خارجی حق تملک و یا اجاره زمین‌ها در مناطق نظامی و امنیتی را ندارند.

۷- اجازه اجاره دادن خانه و خانه های خود را دارید و به این شکل می‌توانید کسب درآمد کنید.

۸- هیچ نیازی به حضور در ترکیه نیست و بدون حضور در ترکیه نیز می‌توانید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاس دوم ترکیه با خرید ملک

دو قطعه عکس ۶*۴ از فروشنده و مالک

مدارک مالک اعم از کارت ملی، پاسپورت و شناسنامه همراه با ترجمه رسمی به زبان ترکی

دو نفر شاهد عادل برای انجام معامله

پرداخت عوارض شهرداری برای خرید ملک مورد نظر

حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی و تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده

حضور مترجم همزمان در صورت آشنا نبودن به زبان ترکی

مدت زمان اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

هنگامی که یک ملکی خریداری می‌شود، فرآیند پرداخت و امضای سند (به ترکی Tapu) چند روز به طول می‌انجامد. مهاجران معمولاً به خاطر نقل و انتقال پول از حساب‌های خارجی، این فرآیند را تقریبا در پنج روز به اتمام می‌رسانند؛ یعنی دو روز برای مشاهده و عقد قرارداد، سه روز بابت انتقال پول، دریافت گزارش تعیین قیمت و درخواست سند صرف می‌شود.

معایب خرید ملک در ترکیه

در صورتی که خانه خود را در کمتر از مدت ۵ سال پس از خرید بفروشید، مشمول مالیات بر سرمایه خواهید بود.

در برخی شرایط خاص امکان ابطال قرارداد خرید ملک در ترکیه وجود دارد.

اگر ناآگاهانه و از طریق موسسات نامعتبر برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید، امکان کلاهبرداری وجود دارد.

 

خرید خانه و ملک در ترکیه با کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان

با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان می‌توان خانه های مناسبی برای خرید در ترکیه یافت. با این بودجه امکان خرید خانه در شهر استانبول و همچون شهرهایی مثل انکارا و ازمیر که قیمت خانه پایین تر است، را دارید. البته باید در نظر داشته باشید که در صورت خرید خانه و ملک در ترکیه با مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان، امکان دریافت پاسپورت ترکیه را نخواهید داشت؛ و صرفا فقط می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید.   

چنانچه بودجه شما در حد ۱۰۰ میلیون تومان می‌باشد، بیشتر مراقب کلاهبرداران باشید، چرا که افراد ادعا می‌کنند خرید خانه و ملک در ترکیه با ۱۰۰ میلیون تومان امکان‌پذیر است؛ و با این وعده از طمع شما سو استفاده می‌کنند. در صورتی که بودجه شما برای خرید ملک در ترکیه پایین است، حتما توصیه می‌کنیم که از مشاورین معتبر مهاجرتی در این زمینه کمک بگیرید و به صورت شخصی برای خرید ملک در ترکیه اقدام نکنید.

مالیات بر سود سرمایه در ترکیه

چنانچه شما در ترکیه ملک، طلا ، خودرو و … خریداری کنید و در هنگام فروش آن سود کنید؛ میبایست قسمتی از سود خود را به صورت مالیات به دولت ترکیه بدهید. چنانچه قصد اخذ اقامت ترکیه با خرید مسکن را دارید، بهتر است در مورد قوانین مالیات خانه در ترکیه آگاهی داشته باشید. در ترکیه اگر خانه‌ خود را برای پنج سال و یا بیشتر نگه دارید، مالیات‌ بر سود سرمایه رایگان خواهد شد. ولیکن اگر در پنج سال اول، خانه‌ خود را بفروشید، به طور متغییر برای هر ملک، حدود ۱۵% مالیات بر سود لحاظ می‌شود. بنابراین نگهداری طولانی مدت ملک در ترکیه منطقی تر است و باعث می‌شود که از پرداخت مالیات خانه معاف شوید.

کلاهبرداری خرید ملک در ترکیه

متاسفانه برخی از مشاورین املاک در ترکیه اعتبار خوبی ندارند. ممکن است تجربه های گوناگونی در مورد کلاهبرداری، دروغ، هزینه‌های خرید، هزینه‌های اضافی و از دست دادن پول بشنوید. اتفاقی که در بیشتر کلاهبرداری‌ها رخ می‌دهد این است که، ملک‌هایی به خارجی ها به فروش می‌رسد که در رهن بانک هستند؛ و صاحب ملک بدهی های معوق زیادی دارد. خریدار خانه بدون آنکه متوجه این قضیه شود در دام کلاهبرداری می‌افتد. ملک را با قیمت ارزان خریداری می‌کند، و پس از مدتی بانک، خانه را در عوض بدهی ها مصادره می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم که برای خرید ملک در ترکیه، حتما از طریق موسسات معتبر مهاجرتی اقدام نمایید.

 برای خرید ملک در ترکیه باید قوانین حقوقی خرید و فروش را بدانید، بدهی های خانه را بررسی کنید و همه چیز را درست و قانونی انجام دهید. اگر مشکلی در فرآیند خانه شما وجود داشته باشد، نمی‌توانید پاسپورت و اقامت ترکیه را اخذ کنید و در یک کلاهبرداری خرید ملک در ترکیه به دام خواهید افتاد.

ما در این مقاله تلاش کردیم که راهنمایی‌های لازم در خصوص خرید خانه در ترکیه را به شما همراهان عزیزان اعلام نماییم؛ و قطعا توصیه می‌کنیم که برای هرگونه اقدام درخصوص خرید خانه، اقامت و اخذ پاسپورت به هر کشوری در جهان، حتما از طریق شرکت‌ها و موسسات معتبر مهاجرتی راهنمایی بخواهید.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *