اصطلاحات رایج در خصوص انواع اتاق ها

اشتراک گذاری:

در برخی مواقع، به هنگام رزرو هتل در داخل یا خارج از کشور، با اصطلاحات عجیب و خاصی روبرو می‌شویم؛ که معنای آنها را ممکن است ندانیم؛ و هنگام رزرو دچار تردید شویم. یا ممکن است نسبت به نوع درخواستمان، شرایط خاصی را بخواهیم که قطعا باید مفاهیم این اصطلاحات را بدانیم. در این مقاله، تلاش کردیم تا در خصوص اصطلاحات اتاقها و نوع سرویس‌ها ابهامات را بر طرف نماییم. زیرا با دانستن این مفاهیم رایج در هتل‌ها و نیز شناخت آنها به راحتی می‌توانید رزرو خود را به درستی انجام دهید.

اصطلاحات رایج در خصوص انواع اتاق ها

Single (SGL)
اتاق های سینگل، اتاق‌هایی هستند که برای یک نفر کاربرد دارد. اتاق های سینگل یا تک نفره دارای مساحتی حدود ۳۷ تا ۴۵ متر مربع می باشند.

Double(DBL)
دبل یا اتاق دونفره به اتاقی گفته می شود که برای دو نفر در نظر گرفته شده است. اتاق دبل، اتاقی است که یک تخت دو نفره متصل به هم دارد که اصطلاحا تخت زن و شوهری نامیده می‌شود.

Twin (TWN)
توئین نیز اتاقی مناسب برای دو نفر می‌باشد. با این تفاوت که در اتاق تویین برای دو نفر، دو تخت یک نفره با فاصله از هم در آن قرار گرفته است. مساحت این نوع اتاق ها معمولا حدود ۴۰ تا ۴۵ متر مربع می باشد.

Triple(TPL)
این اتاق ها معمولا برای سه نفر طراحی شده اند. در اتاق های تریپل معمولا یک تخت دو نفره متصل به هم، همراه با یک تخت تک نفره یا سه تخت تک نفره مشاهده می شود. این اتاق ها معمولا دارای مساحتی حدود ۴۵ تا ۶۵ متر مربع می باشند.

Quad
اتاقی است که برای چهار نفر، با دو تخت دو نفره متصل به هم یا چهار تخت تک نفره مجزا طراحی شده است. و در برخی موارد نیز دارای یک تخت دو نفره متصل به هم، همراه با دو تخت دو نفره مجزا هستند. اندازه کلی این نوع اتاق ها معمولا حدود ۷۰ تا ۸۵ متر مربع می باشد.

Queen
اتاقی است که دارای یک تخت در اندازه نسبتا بزرگی (یک و نیم نفره) می باشد. در این اتاق یک یا حتی چندین نفر می توانند اقامت نمایند. اندازه تقریبی این نوع اتاق ها معمولا حدود ۳۲ تا ۵۰ متر مربع می باشد.

King
اتاق king دارای تختی با اندازه ای نسبتا بزرگ می باشد. ابعاد این تخت حدود ۱۸۰*۱۶۰ سانتی متر است. تخت مذکور برای دو نفر قابل استفاده بوده و یک یا چند نفر می توانند در این اتاق اقامت داشته باشند. اندازه تقریبی اتاق king حدود ۳۲ تا ۵۰ متر مربع می باشد.

Studio
اتاق استودیو، اتاقی مناسب برای کار می‌باشد که معمولا  فضایی یک سره دارد؛ که در آن آشپزخانه، سرویس بهداشتی و بابت خوابیدن، یک تخت تاشو در کنار میز و صندلی کار قرار گرفته است. درواقع همه اجزای مذکور در این اتاق، در کنار هم قرار گرفته‌اند. اندازه تقریبی این اتاق حدود ۲۵ تا ۴۰ متر مربع می باشد.

Connecting Room
این نوع اتاق‌ها، از بیرون به داخل اتاق، دارای درهای اختصاصی می باشند؛ اما هر دو اتاق چسبیده به هم، با یک در مشترک از داخل به یک دیگر راه می یابند، و اینگونه ارتباط میهمانان با یکدیگر بدون خروج و از طریق در میانی امکان پذیر می‌باشد. هر کدام از این اتاق ها دارای سرویس بهداشتی مجزا هستند. اندازه تقریبی این اتاق ها حدود ۳۰ تا ۵۰ متر مربع می باشد. (مناسب برای خانواده‌ها با بچه‌های بزرگ می‌باشد)

Suite
معمولا سوئیت‌ها دارای فضایی مختص پذیرایی و اتاقی برای خواب دارند. در برخی موارد نیز به صورت دوبلکس طراحی شده اند. البته قابل ذکر است که برخی از سوئیت‌ها دارای فضای آشپزخانه نیز می‌باشند.

Suite – Excutive Suite
 این مدل از سوئیت‌ها، یک اتاق نشیمن یا سالن می‌باشند؛ که خود با یک یا چند اتاق خواب مرتبط می شوند. اندازه نسبی این اتاق حدود ۷۰ تا ۱۰۰ متر می باشد.

Mini Suite – Junior Suite
اتاقی تک نفره همراه با تخت خواب و قسمتی به عنوان نشیمن می باشد. در بیشتر اوقات اتاق خواب از محل سالن و پذیرایی مجزا طراحی شده است. اندازه تقریبی این اتاق حدود ۶۰ تا ۸۰ مترمربع می باشد.

President Suite – Presidential Suite
این نوع سوئیت‌ها، از گران ترین اتاق‌های هتل به شمار می آیند. معمولا در هر هتل فقط یک اتاق از اینگونه اتاق‌ها موجود می‌باشد. از امتیازات آن می‌توان به وجود امکانات فراوان، طراحی لوکس دکوراسیون داخلی و حضور پیشخدمت اشاره نمود. اندازه تقریبی این اتاق حدود ۸۰ تا ۳۵۰ متر مربع می باشد.

Fiesta Suite
سویئت‌های فیستا که برای عروس و دامادها می‌باشد معمولا در هتل‌هایی قرار دارند که دارای سالن عروسی هستند. پس از پایان مجلس عروسی، عروس وداماد به جهت استراحت از آن استفاده می کنند. هزینه این نوع سوئیت ها معمولا همراه با هزینه های مجلس عروسی در نظر گرفته می شود و هزینه مجزایی ندارد.

Murphy Room
این اتاق مجهز به مبل راحتی و نیز تخت تاشو می باشد. تخت تاشو پس از استفاده جمع شده و در داخل دیوار یا کمد دیواری جای می گیرد.

Accessible Room – Disabled Room
طراحی این اتاق ها برای افرادی در نظر گرفته شده که از لحاظ جسمی ناتوان می باشند. بر اساس قوانین تمامی هتل‌ها، هر هتل موظف است که جهت جلوگیری از تبعیض میان میهمانان، چند اتاق را همراه با دارا بودن تجهیزات و شرایطی مختص به این عزیزان، اختصاص دهد. اندازه نسبی این اتاق ها حدود ۳۰ تا ۴۲ متر می باشد.

Cabana
این اتاق یک اتاق هم کف است، و معمولا پنجره آن به محوطه ای گشوده می شود که متصل به استخر شناست. شخصی که در این اتاق ساکن است، می تواند لباس های خود را در اتاق مخصوصش تعویض نماید. اندازه نسبی این اتاق حدود ۳۰ تا ۴۵ متر مربع می باشد.

Adjoining room
اتاقی است که حدود یک یا چند اتاق در آن قرار دارد. اتصال این اتاق‌ها به یکدیگر از طریق در نمی‌باشد، بلکه این اتاق‌ها توسط دیوار به هم راه می‌یابند. اندازه تقریبی این اتاق ها حدود ۳۰ تا ۴۵ متر مربع می‌باشد.

Adjacent rooms
این اتاق ها معمولا در یک سالن و همجوار با یکدیگر قرار گرفته اند؛ و امکانات فراوانی در آنها موجود نمی باشد. اندازه تقریبی هر یک از آنها حدود ۳۰ تا ۴۵ متر مربع می باشد.

Villa
این نوع اقامت یا اتاق، معمولا در هتل های ریزورت یا تفریحی ارائه می‌شود. اتاق به صورت مستقل بوده و از فضای نسبتا بیشتری برخوردار است. اجزای این اتاق شامل سالن پذیرایی، اتاق خواب، استخر شخصی، بالکن و جکوزی می باشد. مخاطبین این نوع اتاق ها زوجین، گروه های پر جمعیت و خانواده ها هستند.

smoking Room
این اتاق به مهمانانی تعلق دارد که دخانیات استعمال می‌کنند. اندازه تقریبی این نوع اتاقها نیز بین ۳۰ تا ۲۵۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.

از دیگر اصطلاحات رایج در خصوص اتاق ها می توان به صورت اختصار به موارد زیر اشاره نمود:

Double Double Room
به معنی اتاق چهار نفره می‌باشد که معمولا دارای دو تخت دو نفره معمولی است.

Duplex Room
به معنای اتاق دوبلکس است که دارای دو طبقه می باشد.

Parlor Room
اتاق پارلر، اتاقی است که جهت مقاصد کاری و نیز تجاری در نظر گرفته شده و خوابیدن در آن امکان پذیر نمی‌باشد.

Lanai Room
اتاق لانای، اتاقی است که نمایی به سوی یک منظره طبیعی، یک باغ و یا آبشار دارد. 

Efficiency Room
اتاق ایفیشنسی، اتاقی است که دارای یک آشپز خانه کوچک میباشد.

اصطلاحات رایج در خصوص تخت اتاق ها

Bed Parlor:  به معنای کاناپه ای است که قابلیت تبدیل به تخت را دارد.

Sleeping Couch:  به معنای مبلی است که تخت خوابشو است.

Folding – up bed:  به منزله تخت دیواری است.

Water Bed: معنای تخت با تشک آبی است.

Bunk Beds: به معنای تخت دو طبقه است.

Extra bed: به معنای تخت اضافی می باشد.

اصطلاحات رایج در خصوص سنین مسافرین در هتل ها

(ADL) Adult: این اصطلاح برای بزرگسالان به کار می رود. (بیش از ۱۲ سال)

(CHD 2-6) Child:  کودکانی که معمولا تختی به آنها اختصاص نمی‌یابد. (گروه سنی ۶-۲ سال)  

(CHD 6-12) Child:  کودکانی که در هتل ها به آنها تخت سفری اختصاص می‌یابد. (گروه سنی ۱۲-۶ سال)

(INF) Infant:  نوزاد یا کودکان زیر دو سال که در هتل ها تختی به آنها اختصاص نمی یابد.

اصطلاحات رایج در خصوص سرویس دهی هتل ها

(O.R) Only Room
به معنای اقامت در اتاق بدون هیچ گونه وعده‌ی غذایی می‌باشد.

(B.B) Bed & Breakfast
به معنای اقامت در اتاق به همراه یک وعده صبحانه در طول روز می‌باشد.

(H.B) Half Board
به معنای اقامت در اناق به همراه صبحانه و یک وعده ناهار یا شام می‌باشد.

(F.B) Full Board
به معنای اقامت در اتاق به همراه ارائه یک وعده صبحانه، یک وعده ناهار و یک وعده شام به اندازه تعداد روزهای اقامت می‌باشد.

(ALL) All Inclusive
به معنای اقامت در اتاق به همراه صرف صبحانه، ناهار و شام و نیز ارائه نوشیدنی رایگان می‌باشد.

Ultra Inclusive
به معنای در اختیار داشتن تمامی امکانات هتل، بدون هیچگونه پرداخت هزینه می‌باشد. امکانت شامل غذا، نوشیدنی، اتاق کودک، اسنک بار، استخر، سالن‌های بازی و… می‌باشد.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *