از مراسم گلابگیری کاشان چه می دانید؟

از مراسم گلابگبری کاشان چه می دانید؟| مجله سفر دات کام
اشتراک گذاری:

اردیبهشت که از راه می رسد، زیبایی های طبیعت ایران چندین برابر می شود. این فصل از سال، موعد یکی از زیباترین و خوشبوترین اتفاقات در ایران است؛ یعنی مراسم گلاب گیری! اگر می خواهید از بوی گل سرخ لذت ببرید و این فرآیند بسیار جالب را تماشا کنید، باید به استان زیبای کاشان سفر کنید.مراسم گلاب گیری کاشان از آن جمله زیباترین مراسمها در ایران است که در این نوشته بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

 زمان مراسم گلاب گیری کاشان| مجله سفر دات کام

با رسیدن نیمه بهار، تمام شهرها و روستاهای استان کاشان پر می شود از عطر گل سرخ… با راه رفتن در کوچه ها و پس کوچه های کاشان، می توانید این بوی دل انگیز را حس کنید و مست خوشبویی این منطقه شوید.گلاب گیری در کاشان با مراسم و رسوم خاصی انجام می شود. کاشان به دلیل گرما و خاک مناسبش، محل خوبی برای رشد گلهای سرخ هستند.

حتما بخوانید : در اردیبهشت ماه به کجای ایران سفر کنیم؟

زمان گلاب گیری کاشان از اواسط اردیبهشت تا اواسط خردادماه است. گلابگیری در شهر کاشان و روستاهای اطراف آن مانند قمصر، نیاسر، ون، وادقان و روستای سده انجام می شود. بسیاری از مسافران در فصل گلاب گیری به استان کاشان می روند تا از نزدیک شاهد مراسم گلاب گیری این استان کویری و زیبا باشند. مردم کاشان هم منتظر آمدن فصل گلابگیری هستند تا یکی از سنتی ترین و شیرین ترین آیین خود را برگزار کنند.

روش گلابگیری

 روش گلابگیری| مجله سفر دات کام

برای گلاب گیری، به اسباب و ابزارهای خاصی نیاز است. مردم کاشان، صبح زود از خواب بیدار می شوند تا فرآیند گلاب گیری را شروع کنند. آنها به باغ های گل می روند تا گلهای محمدی را از درخت بچینند. بعضی از باغ دارها، گلهای سرخ باغشان را می چینند و آنها را به گلاب گیرها می فروشند.

دیگ مخصوص گلابگیری کاشان | مجله سفر دات کام

عده ای دیگر هم هستند که خودشان باغ ندارند و در ازای گرفتن پول، گلهای محمدی باغ دیگران را می چینند. با سفر به کاشان در زمان گلاب گیری، مشاهده می کنید که تمام افراد از قبیل زن و مرد و پیر و جوان در این مراسم سنتی حضور دارند و به هم کمک می کنند تا گلاب گیری به درستی انجام شود.

بیشتر بخوانید : بهترین زمان سفر به شیراز؟

دیگ مخصوص، پارچ، قرابه، نی و شیشه از جمله تجهیزاتی هستند که برای گلاب گیری استفاده می شوند. روش گلابگیری به این صورت است که ۱ کیلو گلبرگ گل سرخ را با ۱ لیتر آب در دیگ مسی مخصوص گلابگیری می ریزند. سپس دیگ را روی هیزم قرار می دهند و درپوش آن را می گذارند. بر اثر حرارت آتش، آب و گلبرگ گل محمدی با هم ترکیب شده و سپس این آب بخار می شود. روی دیگ عرق گلابگیری، سوراخی وجود دارد که به لوله های آلومینیومی و استیل متصل است.

گلابگیری کاشان در اردیبهشت ماه| سفر دات کام

بخارهای گل سرخ وارد این لوله ها می شوند و در نهایت به پارچ مسی می ریزند. در پارچ مسی، مقداری آب سرد ریخته می شود. آب سرد باعث می شود که حرارت بخار گل محمدی کمتر شده و به مایع تبدیل شود. در نتیجه تقطیر صورت می گیرد و در اثر سرد شدن بخارها، گلاب ناب و خوش عطر حاصل می شود. آنچه در دیگ عرق گلابگیری می ماند، بخارهای گل محمدی هستند که به صورت مایع در آمده اند.

کل مراسم گلاب گیری کاشان، بین ۵ تا ۷ ساعت زمان می برد. هر روز و به مدت ۱ ماه، کار مردم کاشان، چیدن گلهای سرخ و گلابگیری آنها است. عصاره گل محمدی یا گلاب که در کاشان تولید می شود، بسیار ارزشمند و عالی است و شهرتی جهانی دارد.بسیاری از گردشگران خارجی در نیمه دوم اردیبهشت ماه به کاشان سفر می کنند تا از نزدیک شاهد مراسم گلاب گیری کاشان باشند.

تور گلاب گیری

 تور گلاب گیری کاشان | مجله سفر دات کام

شما هم اگر می خواهید مراسم گلاب گیری کاشان را از نزدیک مشاهده کنید، حدودا ۱ ماه فرصت دارید! شما می توانید از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه به این شهر تاریخی سفر کنید تا شاهد این مراسم خوش عطر و بو باشید. اگر دوست دارید زیبایی های این مراسم را به همراه زندگی روستایی و ساده مردم کاشان ببینید، به قمصر کاشان بروید.

مراسم گلابگیری در قمصر کاشان، حال و هوای خاصی دارد. گلاب قمصر هم بسیار عالی و درجه یک است و طرفداران زیادی دارد. با حضور در تور کاشان و تور گلاب گیری ، می توانید در مراسم گلاب گیری کاشان حضور داشته باشید و از دیدن این فرآیند پرزحمت لذت ببرید.

علاوه بر دیدن مراسم گلاب گیری، شما می توانید چند روزی را در کاشان بمانید و زیبایی های کاشان مانند حمام و باغ فین، خانه طباطبایی ها، خانه بروجردی ها، مسجد آقا بزرگ، خانه تاج، بازار سنتی کاشان، آرامگاه محتشم کاشانی، پارک بام شهر، قلعه جلالی و حصار سلجوقی، چشمه سلیمانیه، مسجد تاریخی میرعماد، امامزاده محمد هلال بن علی (ع)، آرامگاه شاه عباس اول صفوی، موزه عروسک و اسباب بازی ایران و… را تماشا کنید.

هتل های کاشان

وقتی به سفر می روید، باید به دنبال مکان مناسبی برای اقامت خود در سفر باشید. قبل از سفر، بهتر است با هتل های کاشان و هزینه آنها آشنایی داشته باشید تا بتوانید بهترین مکان را برای اقامت خود و خانواده در نظر بگیرید.

اقامتگاه سنتی سرای عامری ها کاشان، اقامتگاه سنتی خانه مرشدی کاشان، اقامتگاه سنتی آریانا اسپا، اقامتگاه سنتی مهینستان راهب، اقامتگاه سنتی خانه پارسی، هتل مجتمع گردشگری خورشید اردهال، اقامتگاه سنتی سرای امیر، هتل نگارستان، هتل آپارتمان کوثر، هتل سیاح، اقامتگاه سنتی سرای آقا محمد، اقامتگاه سنتی نه چم، اقامتگاه سنتی سرای ملک، اقامتگاه سنتی امیر السلطنه، اقامتگاه سنتی خونه نقلی، اقامتگاه سنتی خادمی، اقامتگاه سنتی آمیرزا و هتل آپارتمان شیرین کاشان، چند نمونه از هتلهای این شهر تاریخی زیبا هستند.

شما می توانید یکی از هتلهای کاشان را برای اقامت در سفر انتخاب کنید و در طول سفر، خوب استراحت کنید.
با کمک وب سایت سفر دات کام، شما می توانید در تور کاشان شرکت کنید و در فصل گلاب گیری، در شهر تاریخی کاشان حضور داشته باشید. مراسم گلابگیری، یکی از زیباترین و کهن ترین مراسمات در ایران است که زیبایی ها و جذابیت های زیادی دارد.


اشتراک گذاری:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *