آشنایی با انواع ویزا

اشتراک گذاری:

امروزه هر کسی شاید بنا به دلایل مختلفی قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشد. از آنجاییکه هر کشور قوانین خاص خود را برای ورود و پذیرش افراد دارد؛ میبایست مجوز ورود به آن کشور طبق قوانینش گرفته شود؛ که به این مجوز “ویزا” گفته می‌شود. البته برخی از کشورها هم هستند که نیاز به ویزا ندارند؛ و تعدادشان برای ما ایرانی‌ها بسیار محدود است. گرفتن ویزا کار راحتی نیست و برای گرفتن این مجوز باید مراحلی طی شود و مدارکی تحویل سفارت آن کشور گردد.

 اگر از انواع ویزا و تمامی مراحل قانونی آن با خبر باشید اخذ ویزا برای شما ساده‌تر می‌باشد. و ما در این مقاله انوع ویزاها و مراحل آن را به شما همراهان عزیز توضیح خواهیم داد.

ویزا چیست؟

ویزا یا روادید مدرکی معتبر است که به شما اجازه ورود به کشوری دیگر را با مدت زمان مشخص می‌دهد. ویزا تضمین کننده ورود قطعی مسافر به کشور مقصد نیست زیرا بنا به دلایل بسیاری، افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران جلوگیری کنند. 

تفاوت پاسپورت (گذرنامه) و ویزا

ویزا مجوزی است که فقط برای سفر به کشور مورد نظر بصورت موقت صادر می‌‌گردد؛ و بعد از گذشت مدت زمان درج شده اعتبار آن به اتمام می‌رسد. مسافر برای بازگشت به کشور خود نیازی به ویزا ندارد و فقط پاسپورتش کفایت می‌کند. پاسپورت نشان‌دهنده‌ی تابعیت و هویت فرد است و برای سفر به همه‌ی کشورها داشتن پاسپورت ضروریست ولی داشتن یا نداشتن ویزا بستگی به قوانین کشور مقصدتان دارد.

کشورها بر اساس روش صادر کردن ویزا به سه گروه تقسیم می‌گردند.

کشورهایی که برای سفر به آن‌ها نیازی به ویزا نیست. ایرانی‌ها برای ورود به ارمنستان، گرجستان، ترکیه و اکوادور طبق قراردادی که ایران با آن کشورها بسته است نیازی به دریافت ویزا ندارند.

کشورهایی که قبل از سفر حتما باید ویزای آن کشور گرفته شود. بیشتر کشورهای جهان برای ما ایرانیان در این گروه قرار می‌گیرند و ما برای ورود به آن کشورها حتما باید ویزای آن کشور را داشته باشیم.

 و اما کشورهایی همچون سریلانکا و تانزانیا کشورهایی هستند که در زمان ورود به کشورشان میبایست مبلغی را در فرودگاه پرداخت کنید و برای شما برچسب ویزا زده می شود. 

انواع ویزا

ویزا انواع مختلفی دارد که هر یک قوانین مخصوص به خود را دارد. که بر اساس هدف، کارکرد و تعداد دفعاتی که فرد اجازه ورود به کشوری را دارد، تقسیم می‌شود.

انواع ویزا از نظر تعداد دفعات ورود به کشور

ویزای سینگل اعتبار  (single visa)

 این ویزا فقط برای یک بار ورود و خروج از کشور مقصد می‌باشد. یعنی اگر ویزا اعتبار داشته باشد و مسافر از کشور مقصد خارج شود اعتبار ویزا از بین میرود.

ویزای دابل (double visa)

 اعتبار این مدل از ویزا برای دوبار ورود میباشد و مسافر می‌تواند تا به اتمام رسیدن اعتبار ویزا دو بار به کشور مقصد سفر کند و به کشور خود بازگردد. 

ویزای مولتیپل (multiple visa)

این ویزا برای چند بار ورود و خروج به کشور مقصد می‌باشد و هیچ محدودیتی ندارد و به مسافر این اجازه را می‌دهد که در طول اعتبار ویزا، هر زمانی که تمایل داشت وارد کشور مقصد شود.

ویزای ترانزیت (transit visa)

 در برخی از کشورها پس از فرود و تعویض هواپیما مسافر نیاز به ویزا دارد. با دریافت این ویزا مسافر می‌تواند در حد فاصل بین تعویض هواپیما و گرفتن کارت پرواز جدید از کانتر، فقط در فرودگاه بماند و از آنجا خارج نگردد. 

انواع ویزا بر اساس هدف 

این ویزا به دو گروه بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می‌شود. 

انواع ویزای کوتاه مدت

ویزای توریستی: این نوع ویزا برای مسافری است که به قصد گردشگری به سفر می‌رود.

ویزای ملاقات اقوام و دوستان: این ویزا مانند ویزای توریستی می‌باشد ولی مدارک مورد نیاز این ویزا که باید تحویل سفارت گردد کمی متفاوت است و بسیار راحت‌تر از ویزای توریستی صادر می‌شود. برای این نوع ویزا حتما باید از طرف دوست یا اقوام شما دعوت نامه‌ای برای شما ارسال شود. 

ویزای پزشکی:  برای گرفتن این ویزا شما نیاز به مدارک پزشکی دارید و برای بیمارانی که قصد معالجه در کشور مقصد را دارند صادر می‌گردد. 

ویزای کار: ویزای کار برای افرادی که به دنبال کار در کشوری دیگر هستند، صادر می‌گردد. 

ویزای اقامت: این ویزا برای کسی که مهاجر است صادر می‌شود و تا زمان اعطای شهروندی‌اش می‌تواند در کشور مقصد مثل یک شهروند زندگی کند. 

ویزای شینگن:  این ویزا برای ورود به ۲۶ کشور اروپایی می‌باشد. و تفاوت این ویزا با ویزای کشورهای دیگر این است که مسافر می‌تواند با دریافت ویزای یکی از ۲۶ کشور اروپایی که عضو شینگن می‌باشد به بقیه کشورهای تحت شینگن دیگر سفر کند. این کشورها عبارتند از: آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، لتونی، لیتوانی ، اسپانیا، سوئد، سوئیس، لیختن‏ اشتاین، لوکزامبرگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی و اسلوونی. 

مدارک لازم برای تمامی انواع ویزا

شناسنامه، پاسپورت، عکس ، فرم‌های کامل شده مربوط به ویزای درخواستی، مدارک تمکن مالی، مدارک شغلی، بیمه مسافرتی، بلیط رفت و برگشت، رزرو هتل، دعوت‌نامه (در صورت موجود بودن)

در صورت اقامت بیشتر در کشور مقصد، مسافر امکان تمدید ویزا را دارد. که مشکلاتی را بعدها برای مسافر خواهد داشت. ممکن است در آینده برای دریافت مجدد ویزا با سخت گیری شدیدتری مواجه شود. و یا بر اساس قوانین کشور مقصدتان ممکن است با درخواست تمدید ویزای مسافر موافقت نگردد. اگر ویزای مسافر در کشور مقصد به اتمام برسد و بیش از حد مجاز در کشور مقصد بماند مسافر میبایست به ازای هر روز اضافه جریمه نقدی بپردازد و در آینده تا مدتی برای ایشان ویزا صادر نمی‌گردد.

با تمام توضیحاتی که در این مقاله عنوان شد به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم بابت اخذ ویزا حتما از آژانس‌های هواپیمایی معتبری که در این زمینه بصورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، مشاوره بگیرید و در صورت تمایل با تشکیل پرونده توسط آژانس بخواهید که در تمام مراحل اخذ ویزا همراهتان باشند.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *