آشنایی با اصطلاحات فرودگاهی

اشتراک گذاری:

بارها برایمان پیش آمده است که هنگام سفر با هواپیما در فرودگاه بر روی تابلوی اطلاعات، اصطلاحاتی را مقابل هر ایرلاین مشاهده می‌کنیم که اگر معنی هر کدام را بدانیم، بدون استرس می‌توانیم مراحل سوار شدن به هواپیما را طی کنیم. یا اگر برای پیشواز مسافری می‌خواهیم به فرودگاه مراجعه کنیم، به درستی می‌توانیم در ساعت مقرر و سالن مورد نظر حاضر شویم.

معنی این اصطلاحات در سراسر دنیا یکسان می‌باشد، بنابراین در مسافرتهای خارج از کشور نیز ما می‌توانیم براحتی مسیر سوار شدن به هواپیما را پیدا کنیم.

ما در این مقاله می‌خواهیم هریک از این اصطلاحات را به شما عزیزان معرفی کنیم تا با دانستن آنها سفر خوبی را در پیش داشته باشید.

۱- ایرلاین Airline:

ایرلاین یا شرکت هواپیمایی، خطوط هوایی هستند که هواپیماهای مختلفی را در اختیار دارند و بوسیله آنها مسافر و بار را جابه‌جا می‌کنند. به عنوان مثال: ایرلاین ماهان، لوفتانزا، ترکیش، ایران‌ایر و…

۲- پرواز ورودی Arrival:

پروازهای ورودی به پروازهایی گفته می‌شود که هواپیما در باند به زمین می‌نشیند که در تابلوهای فرودگاهی میتوان با دیدن کلمه Arrival وضعیت پرواز و سالن مدنظر مسافران را مشاهده نمود.

۳- پرواز خروجی Departure:

پروازهای خروجی به پروازهایی گفته می‌شود که هواپیما از زمین بلند می‌شود که مسافر برای چک کردن سالن خروجی با مشاهده تابلوی فرودگاهی می‌تواند اطلاعات پرواز خود را بررسی نماید.

۴- وضعیت پرواز:

با تاخیر Delay:

زمانی که کلمه ‌Delay را مقابل یک پرواز روی تابلوی فرودگاه نمایش می‌دهد یعنی آن پرواز تاخیر دارد و در وقت اعلام شده انجام نمی‌شود. این تاخیر می‌تواند دلایل متفاوتی از قبیل شرایط جوی، اعلامی از سمت مقصد، مشکلات فنی و… باشد. تاخیر در پرواز زمان مشخصی ندارد. برخی از ایرلاین‌ها نسبت به مقدار زمان تاخیر پرواز، قوانینی را دارند که مثلا هزینه‌ای را بابت آن تاخیر به مسافر پرداخت می‌نمایند و یا در سفر بعدی مسافر مبلغی را تخفیف می‌دهند.

سر وقت On Time:

کلمه On Time بر روی تابلوی فرودگاهی به معنای سر وقت انجام شدن پرواز بدون تاخیر می‌باشد.

لغو شده Cancelled:

برخی از پروازها به دلایل مختلفی ممکن است کنسل شود؛ دلایلی مانند مشکلات فنی و… که باز هم طبق قوانین جاری هر ایرلاینی که بالطبع با هم متفاوت می‌باشد ممکن است هزینه بلیط به مسافر برگردانده شود یا اولین پرواز موجود را برای مسافر هماهنگ کنند. همچنین اگر مسافر در فرودگاه حضور داشته باشد و پرواز کنسل گردد، برخی از ایرلاین‌ها در فراهم کردن محلی برای اقامت مسافر اقدام می‌نمایند.

Gate Open:

این اصطلاح به مسافر اعلام می‌کند که گیت ورودی به هواپیما مشخص و باز شده است. مسافر می‌تواند برای سوار شدن به هواپیما به گیت مراجعه نماید.

Boarding:

هر زمان مقابل پرواز در تابلوی فرودگاهی این اصطلاح رو مشاهده نمودید به این معناست که هواپیما در حال مسافرگیری می‌باشد و مسافر باید هرچه سریعتر خودش را به گیت مشخص برساند. در نظر داشته باشید که همیشه سی دقیقه قبل از پرواز گیت بسته می‌شود و اگر دیر بکنید ممکن است از پرواز جا بمانید.

Check In:

یکی از ستون‌های تابلوی فرودگاهی Check-In می‌باشد که این ستون وضعیت کانترهای پروازی که مسئول انجام دادن کارهای مسافرین هستند را نمایش می‌دهد. (ارائه کارت پروازی به مسافر و تحویل گرفتن چمدان)

کارت پرواز Boarding Pass:

برای سوار شدن به هواپیما میبایست کارت مجوز سوار شدن به هواپیما را مسافر داشته باشد. بنابراین لازم است مسافر حدود ۲ الی ۳ ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه حضور داشته باشد و موقع تحویل دادن چمدان و بار خود کارت پرواز خود را دریافت نماید. در کارت پرواز مشخصات مسافر شامل نام و نام خانوادگی، شماره صندلی هواپیما، تاریخ و زمان پرواز نوشته شده است.

Take Off:

این اصطلاح برای زمانیست که هواپیما بعد از حرکت روی باند شروع به پرواز می‌کند. و زمانیکه پرواز در حال برخاستن است این اصطلاح روی تابلوی فرودگاهی به نمایش گذاشته می‌شود.

Landing:

این اصطلاح برای زمانیست که هواپیما بر روی زمین نشسته و بر روی باند در حال حرکت است تا بایستد. وقتی پرواز به مقصد می‌رسد این اصطلاح روی تابلو به نمایش در می‌آید.

اصطلاحات بلیط پروازی:

یک طرفه One Way:

بلیت یک طرفه برای یک مسیر می‌باشد و معمولا برای مسافرینی که زمان برگشتشان مشخص نیست مناسب می‌باشد.

بلیت دوطرفه Round Trip:

زمانیکه برنامه سفر مشخص باشد، مسافر می‌تواند بلیط خود را بصورت رفت و برگشت تهیه نماید. بلیط رفت و برگشت از لحاظ قیمت بسایر مناسب‌تر از بلیط یک طرفه می‌باشد. اگر برای هر مسیر جداگانه بلیط تهیه شود قیمت بسیار بیشتر خواهد بود. 

پرواز مستقیم Direct Flight:

پروازهای مستقیم بدون هرگونه توقف انجام می‌شوند و مسافر پس از سوار شدن هواپیما تا رسیدن به مقصد پیاده نمی‌شود.

Stop Over:

زمانیکه مسافر از مبدا مشخصی تصمیم دارد به مقصدی خاص سفر کند ممکن است در این حین در مکان دیگری ساعتی را توقف داشته باشد (کمتر از ۲۴ ساعت) تا به ادامه سفر خود بپردازد. در برخی از این توقف‌های طولانی مسافر اگر ویزای ورود به آن کشور را داشته باشد می‌تواند از فرودگاه خارج شود و تا زمان پرواز در شهر باشد.

امیدواریم با توضیحات هریک از این اصطلاحات توانسته باشیم راهنمایی‌های لازم برای داشتن سفری خوب و لذت بخش را برای شما سفر دوستان فراهم کرده باشیم.


اشتراک گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *