آتش‌سوزی در بازار تاریخی تبریز

آتش سوزی در بازار تبریز | سفر دات کام
اشتراک گذاری:

حوالی ساعت ۱۱ چهارشنبه‌شب اردیبهشت ۹۸ آتش‌سوزی در قسمت سرای دو دری بازار بزرگ سرپوشیده تبریز آغاز شد. با مشاهده دود توسط مردم و تماس با آتش‌نشانی خیلی زود نیروهای امدادی به محل حریق اعزام شدند و با تلاش فراوان در طول ۵ ساعت آتش مهار شد.

ساعت 11 چهارشنبه‌شب اردیبهشت 98 آتش‌سوزی در بازار تبریز|سفر دات کام
آتش سوزی در بازار تبریز

در این حادثه ۱۰۰ مغازه از سرای دودری درگیر حریق شدند. خوشبختانه خسارات جانی جدی به کسی وارد نشده است. طبق گزارش اورژانس علوم پزشکی تبریز تعداد مصدومان ۲۹ نفر بود. از این تعداد ۱۹ نفر از آتش‌نشانان بودند که دچار دودزدگی شده بودند.

مرتضی آبداری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: ده سال گذشته نیز در سرای دودری بازار تبریز آتش‌سوزی اتفاق افتاد که مهار آتش دو روز طول کشید. با توجه به اقدامات مرمتی و حفاظتی که توسط میراث فرهنگی بعد آتش‌سوزی سال ۸۸ انجام شد؛خوشبختانه در آتش‌سوزی اخیر شاهد خسارت کمتری به بنای بازار بزرگ تبریز بودیم.

در سرای دودری بازار تبریز آتش‌سوزی اتفاق افتاد| مجله سفر دات کام

مرتضی آبداری وجود آب، فاضلاب و شیرهای هیدرانت و همچنین سنگ‌فرش بودن این سرا را ازجمله عوامل مؤثر در مهار زودهنگام آتش‌سوزی دانست. وی افزود: احیا و مرمت اصولی بعد از آتش‌سوزی ده سال پیش در طاق و گنبد بازار که توسط میراث فرهنگی انجام‌شده بود و همچنین استفاده از تیرآهن در سقف مغازه‌ها سبب شد تا در آتش‌سوزی اخیر از گسترش آتش به سایر قسمت‌های بازار جلوگیری شود.

آتش سوزی در بازار قدیمی تبریز | مجله سفر دات کام
مهار آتش سوزی در تبریز

طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در مورد جزییات خسارات واردشده به بازار جهانی تبریز اعلام کرد:۱۱۳ مغازه تاریخی در سرای دودری بازار تبریز دچار حریق شدند. وی اعتبار لازم برای مرمت بخش‌های آسیب‌دیده را بالغ‌بر ۲۰ میلیارد تومان دانست. طالبیان در ادامه به‌ضرورت امضای تفاهم‌نامه بین هیئت‌امنای سرای دو دری و دالان‌های مربوط به آن و شهرداری، آتش‌نشانی، میراث فرهنگی، اداره برق و بخش‌های مختلف اشاره کرد. وی ادامه داد:

آتش سوزی در بازار تاریخی تبریز| سفر دات کام

باید تکلیف همه مشخص باشد و از این اتفاق به‌عنوان درسی در نظر گرفته شود تا از این به بعد بار گذاری ها در بازار کم شود و مرمتی اصولی انجام شود. وی افزود: سیستم‌های اعلام حریق وتاسیسات الکترونیکی برای مقابله با آتش‌سوزی باید در نقاط مختلف بازار طراحی و اجرا شود.

بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشید جهان است و به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.سازمان میراث فرهنگی موظف است به صورت دوره ای گزارش وضعیت بناهای که ثبت جهانی شده اند را به یونسکو بدهد. پس‌ازاین حادثه نیز میراث فرهنگی باید طی گزارشی وضعیت موجود بازار تبریز و همچنین برنامه کاری آن را به اطلاع یونسکو برساند.


اشتراک گذاری:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *